Už jste přezuli? Nepanikařte. Poradíme vám, jak se na cestách chovat bezpečně

Možná se to stalo i vám – příjemně teplé jaro i stále pokročilejší datum v kalendáři vás přesvědčily, abyste do toho servisu konečně zajeli. Ovšem co si s letními pneumatikami počít na té plískanici a sněhových jazycích, které ČR doslova zasypaly?

Určitě se nemusíte hned vracet k odborníkům a přezouvat nanovo. Naopak. Situace na silnicích naštěstí není tak černá, jak to obvykle vypadá.

Vozovky bývají suché, problémem bývá hlavně černý led

Vzhledem k tomu, že ještě nedávno bylo vcelku teplo, se sníh na větších zpevněných plochách naštěstí příliš nedrží. Silnice tedy bývají poměrné suché, víceméně bez sněhu a bez vytvořené břečky. To však neznamená, že jsou zcela bezpečné. Číhat na vás totiž může zákeřný černý led.

Ovšem pokud víte, kde ho hledat a především jak, nebudete jeho přítomností nijak překvapeni a celou jízdu zvládnete bez ztráty kytičky. A na co se tedy zaměřit?

Foto: Pixabay

Dejte si pozor na teploměr

Kdy hrozí nebezpečí? Možná vás to překvapí, ale už od chvíle, kdy se teploměr zastaví na cca třech stupních nad nulou. Už tehdy se totiž mohou v některých úsecích silnic tvořit nebezpečné ledové škraloupy. Raději proto zpomalte.

Také si pamatujte, že led se tvoří tam, kde je vlhko – typicky tedy v blízkosti stromů. Na lesní cesty může také stékat voda. Nebezpečné jsou i rovné úseky vozovky vedoucí mezi poli – stačí, když trochu fouká a nádavkem mrzne. A do nebezpečné situace se samozřejmě můžete dostat i při sjezdu do údolí nebo v blízkosti vody.

Ve sledování silnice vám pomohou i červené a modré patníky, jež se v okolí silnic hojně vyskytují. Modré značí vodu, červené pak napojení provozních komunikací (kupříkladu výjezd z lesa). Pokud je uvidíte, budete mít jasno – klouzání je zaručeno, vyplatí se zpomalit.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.garaz.cz/clanek/prezuli-jste-uz-na-letni-nepanikarte-a-pouzivejte-rozum-21005947

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.