Odkud vzala Lví skála Sigiriya své jméno? Tenhle detail většině návštěvníků unikne

Najdeme ji na Srí Lance – to vám i o půlnoci řekne každý zapálený cestovatel. Nejde jen o skálu, ale také o pevnost a nejzajímavější zachovalou částí je galerie s vyobrazenými ženskými postavami – nebeskými vílami apsarami.

Ano, takto bychom mohli shrnout to, co většina z nás ví o tomhle zajímavém turistickém cíli. Ale odkud se vzalo pojmenování Lví skála? Opravdu to není proto, že její majitel měl srdce jako lev, jinak by se nedokázal opevnit na tak nepřístupném místě…

Každý návštěvník musí projít pod sochou lva

Když novopečený vládce v 5. století začal tento skvost stavět, poháněla ho poměrně silná motivace – strach. Jmenoval se Kassapa a opravdu neměl zrovna čisté svědomí – na trůn měl totiž větší nárok jeho bratr. A právě hrůza z jeho návratu donutila Kassapu, aby vybudoval své sídlo na skále.

Foto: Pixabay

Ale návštěvníky nemělo ohromit jen svou velkolepostí, ale také zastrašit. O to se měl postarat velký lev, který strážil výstup na horu. A můžete ho tu vidět i dnes – ale bohužel jen ve formě zbytků jeho tlap. Ale v době jeho největší slávy musely být jeho rozměry impozantní – a není tedy divu, že se po něm celá pevnost jmenuje dodnes.

Vzhůru za freskami

Ještě předtím, než se vyškrábete až nahoru, vás kroky zavedou do nádherné přírodní galerie se zmíněnými freskami. Zdobí ji dokonce i nápis: „500 mladých krásek v jejich nádheře je jako koruna slávy královských pokladů.“ Tyto půvabné ženy jsou zobrazeny v téměř životní velikosti a i přes to, kolik času od jejich vzniku uplynulo, vypadají stále nádherně.

Ovšem najdete jich tu už jen 18, jejich družky přece jen působení neúprosného zuby času neodolaly. Dnes už se naštěstí nemusíte spokojit jen s původním úzkým kamenným schodištěm. Pro pohodlí turistů bylo rozšířeno a vystavěno další z nerezové oceli.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: http://napotovanju.si/srilanka-sigiriya-pidurangala/, https://sl.hdwalls.org/adventurous-things-to-do-in-sri-lanka-4705946-2544

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.