Sitka: Moravská říčka protékající Šternberkem i plošně největší město v USA na Aljašce

Když brouzdáte prstem po mapě, přijdete kolikrát na zajímavá fakta. Věděli jste, že název Sitka se používá pro označení moravské říčky stejně jako pro bývalé hlavní město Aljašky? Spojuje tyto dva zeměpisné pojmy něco?

Sitka na Moravě

Říčka Sitka protéká převážně Olomouckým krajem, její tok je dlouhý asi 35 kilometrů. Pramen byste našli v Nízkém Jeseníku v okrese Bruntál na jižním úbočí Stránského vrchu. U obce Chomoutov se vlévá do řeky Oskavy. Tolik ze zeměpisných informací o této říčce, která se vlní i ulicemi města Šternberka. Ten se pyšní stejnojmenným středověkým hradem a barokním kostelem Zvěstování P. Marie, který je národní kulturní památkou. Na hradě Šternberk jsou k vidění šlechtické reprezentační prostory v prvním patře a expozice Život na šlechtickém sídle v patře druhém.

Nenechte si ujít „Podzimní mlsání“, což je gurmánský festival, jenž se bude na hradě Šternberk konat v sobotu 16. října 2021. V nabídce budou pochoutky na grilu, domácí koláče a další dobroty.

Sitka v USA. Foto: Pixabay

Sitka na Aljašce

Stejně jako říčka Sitka na Moravě se jmenuje jedno z aljašských měst. Sitka na ostrově Baranof má sice jen devět tisíc obyvatel, ale svou plochou 12 461 m2 je největším městem v USA. Její původní jméno bylo Novo-Archangelsk. Jméno Sitka vzniklo z domorodého názvu Shee At´iká. Mezi moravskou a aljašskou Sitkou žádná souvislost není. Jedná se jen o zajímavou shodu jmen. Když ještě Aljaška patřila k Rusku, byla jejím hlavním městem právě Sitka. Nový vlastník USA nechal přesídlit správní úřady do Juneau.

V současné době je Sitka významným přístavem. Za vidění stojí národní historický park s totemy původních obyvatel – severoamerických Indiánů Tlingitů, nebo pozorování keporkaků během festivalu „Sitka WhaleFest“, který se bude letos konat 4. až 7. listopadu 2021.

Zdroj info: mapy.cz, wikipedie.cz

Hrad Šternberk. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.