Odpad z vesmírné stanice zasáhl střechu domu – zodpovědní lidé špatně spočítali dopadovou oblast

Odpad z vesmírné stanice, odpad, vesmír, zajímavost, meteorit

Odpad z vesmírné stanice zasáhl střechu domu – zodpovědní lidé špatně spočítali dopadovou oblast. Minulý měsíc zažili obyvatelé města Naples na Floridě překvapivou událost, když úlomky z vesmírné stanice pronikly střechou místního domu.

Objekt, popsaný jako objemný a válcovitý, byl později identifikován jako součást adaptéru tzv. užitečného zatížení používaného ke spojení kosmických lodí. Úlomek pocházel z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a byl součástí vyřazeného kusu z japonské zásobovací mise vypuštěné v roce 2021.

Jaký byl účel tohoto „odpadu?“

Dotyčný úlomek byl součástí větší sestavy, která zahrnovala paletu používanou k dopravě nových lithium-iontových baterií na ISS, které nahradily starší nikl-vodíkové baterie. Tato paleta obíhala kolem Země od svého uvolnění z ISS v roce 2021 v rámci standardního postupu vyřazování použitého vybavení. Dne 8. března 2024 znovu vstoupila do zemské atmosféry, což vedlo k incidentu.

Foto: Pixabay

Rizika vesmírného odpadu

Opětovný vstup kosmického odpadu do zemské atmosféry je známým rizikem spojeným s vesmírnými misemi. Většina úlomků při návratu do atmosféry shoří, ale větší a odolnější kusy se mohou dostat na zem, což představuje riziko pro lidi a majetek. Incident v Naples upozorňuje na potenciální nebezpečí, které tyto materiály představují, i když k takovým událostem dochází jen zřídka. Navíc byla prý v tomto případě špatně odhadnuta dopadová oblast- obvykle se vše propočítává tak, aby podobné nebezpečné předměty končily v oceánu.

NASA a Evropská kosmická agentura sledují tisíce kusů kosmického smetí na oběžné dráze Země a pomocí sofistikovaných technologií předpovídají a pokud možno zabraňují potenciálním srážkám s aktivními družicemi a pilotovanými kosmickými loděmi. Na Zem se však čas od času přece jen něco dostane.

 

Zdroj: https://www.denik.cz/vesmir/dum-na-floride-zasahl-odpad-z-iss-20240417.html, https://nasetema.cz/internet-technologie/zbytek-kovoveho-odpadu-z-iss-zasahl-dum-na-floride-potvrdila-nasa/10265/, https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/vesmir/dum-na-floride-v-breznu-zasahl-zbytek-odpadu-z-vesmirne-stanice-podle-nasa-mel_2404171254_pj

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.