coal-1626368_640

Odry lákají turisty otevřením dolů

České město Odry vstoupilo do paměti tuzemských občanů především díky břidlicovým dolům, které se v brzké době stanou tamní turistickou atrakcí číslo jedna. Vedení města se díky dotacím v nemalé výši podařilo zrekonstruovat podzemí a s úderem jara by měly být veškeré práce dokončeny. Během zimy musely práce ustat, jelikož se v prostorách dolů usídlili netopýři za účelem hibernace.

První návštěvníky mohou dorazit už během června

Starosta města Odry se domnívá, že veškeré stavební práce na tamních břidlicových dolech budou dokončeny během jarních měsíců a přístupné veřejnosti se tak mohou stát klidně už letos v červnu. Obě části štol jsou nyní v podstatě hotové, nicméně se prý objevilo ještě několik detailů, které je potřeba během teplejších měsíců vyřešit. Doly totiž musejí být dokonale zabezpečeny, aby vinou nepozornosti a nedůslednosti nedošlo ke zbytečným potížím.

Práce v průběhu zimy bohužel stagnovaly, jelikož ochránci přírody zjistili přítomnost hibernujících netopýrů. Bezprostředně poté, co však letouni zmizí, se dají věci znovu do pohybu a tentokrát už zřejmě dospějí ke zdárnému konci.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Návštěva v bezpečných podmínkách

Starosta Libor Helis dále uvedl, jak budou návštěvy turistů probíhat. Každý u vstupu prý vyfasuje čelovku, přilbu, holínky a pláštěnky. Některé vnitřní prostory totiž disponují zvýšenou vlhkostí nebo kapající vodou. Trvalé osvětlení v dolech nebude, turisté si na cestu posvítí za pomoci zmíněných čelovek, aby si přiblížili práci, kterou museli vykonávat horníci. To vše samozřejmě proběhne za dozoru vyškolených průvodců.

V okolí města Odry nepůjde o jedinou turistickou atrakci.  Za pozornost určitě stojí také naučná stezka věnovaná informacím o zdejší krajině. Geologická expozice hornin v Nízkém Jeseníku je pak také zajímavou podívanou i pro ty, kteří se v daném oboru příliš neorientují.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *