wolf-1336229_960_720

Ohrožuje obyvatele na Domažlicku ochočený vlk? Vědci si nejsou jistí

Setkání s psovitou šelmou není nikdy příjemné. A to tím spíš, když před vámi stojí místo běžného toulavého psa pravděpodobně domestikovaný nebo nemocný vlk. A přesně tyto pocity nyní zažívají obyvatelé obce Rybník na Domažlicku.

První oznámení o možném spatření vlka obdržela Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) už během května. Zvíře sice nepřišlo až k lidem, ovšem k pověstné vlčí plachosti mělo daleko. Nechalo se totiž bez obtíží sledovat, takže vzniklo i několik videí na mobilním telefonu. Bohužel značně nejasných.

Vlk nebo pes? A hrozí nebezpečí?

Každopádně není běžné, aby se zvíře k člověku, pokud o něm ví, dobrovolně přiblížilo na méně než 30 metrů, i když u vlků může hrát roli jejich přirozeně špatný zrak. Ve dne totiž vidí mnohem hůř než za soumraku nebo v noci a člověka kupříkladu v autě si hned s nebezpečím spojit nemusí.

Foto: Pixabay

Aktuálně probíhá vyšetřování

Ovšem aby se vlk vyskytoval v blízkosti lidských sídel pravidelně, je přinejmenším zvláštní. Doposud byli v CHKO Český les pozorování poblíž vesnic a měst jen výjimečně, a rozhodně nikoli opakovaně, jak se to děje u tohoto „záhadného zvíře.“

Je na místě se bát?

Vlk patří mezi velmi inteligentní šelmy a dobře ví, že od člověka mu nebezpečí nehrozí. Napadení tedy není třeba se obávat. V docela jiné pozici jsou ovšem majitelé psů, jejichž mazlíčky může vlk vnímat jako přirozenou konkurenci. Dokud se tedy situace okolo domnělého vlka nevysvětlí, je rozhodně na místě vyšší obezřetnost.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlk-nebo-pes-prirodovedci-zjistuji-jake-zvire-se-vraci-k-obci-rybnik-v-ceskem-lese

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

16 komentářů

 1. Kérkonoš Odpovědět

  Já miluju slovo ,,vědci,, 😀 dneska je vědec i hajnej Pepa Vomáčka 😛
  Asi to slovo taky začnu používat….třeba zrovna včera sem tu měl jednoho vědce přez záchody a ten říkal, že se budou muset předělat odpady v celym baráku….:(
  Občas mi taky chodí vědecká literatura z Lídlu a ta vědkyně za kasou je taky moc chytrá, vypočítala mi nejvýhodnější nabídky a akce (zřejmě matematička….)
  Každopádně až skončí s tím vlkem, nemohli by se mi přijít podívat na Yorkšíra? Potřeboval bych zjistit jestli to neni napůl Silky teriér…..

  1. Jiří Odpovědět

   Máte pravdu 100% , důkazem je existence studijních oborů , které jsou sami o sobě logickým nesmyslem a to i na „věhlasné“ UK ……, no když může kdokoliv vystudovat práva na plzeňské univerzitě za 3 měsíce až 1 rok a není žádná moc ,aby těmto titulovaným byl titul odebrán … a práva na UK vystuduje /současně s poslancováním/ znásilňovač a predátor , tak se nelze divit že se za vědce dá dnes označit i každý ,kdo sám sebe označí za experta v jakémkoliv oboru

   1. Kérkonoš Odpovědět

    Díky pane Jiří za popdporu, ale já si jen dělal srandu a zároveň trochu rejpal do dnešního bulváru.
    Nejsem ten typ, co by se staral o stereotypy 21. století a hledal za nimi nějkou účelovost nebo konspiraci, nicméně rád se pobavím nad clicbaitovými titulky a okomentuji je.
    Bohužel označit sám sebe za experta nestačí (to bych se už dávno na experta nominoval sám a platili by mi za to…)
    Bohužel, je k tomu nutná celá infrastruktura nekompetentních blbů, kteří si navzájem myjou ruce, a další maso tam nemá místo, pokud není příbuzný, nebo spřízněný, s jiným hovězím hovadem, které má aktuálně funkci…..
    Já budu volit Babiše, ale jen pokud se prohlásí za imperátora a zničí všechny rebely včetně Luka Skywalkerka!
    Naval Hvězdu Smrti, Darth Andreji! Nebo tě dáme Rancornovi!

   1. Kérkonoš Odpovědět

    Nešahejte mi na paní Šrámčíkovou! Občas šlápne vedle, to uznávám, ale jinak píše velice poutavé články pane Milane!
    Počkat…….teď se mi něco vybavilo!…Pane Milane….to je z nějakýho filmu né?
    Dám milion větnamských Dongů tomu, kdo mi napoví, v kterém filmu jsem tohle oslovení slyšel!

    1. Aster Odpovědět

     No, já proti ní taky nic nemám – akorát vrčím, když vyrábí články o rostlinách – tam šlape vedle celkem často…ale její články o cestování čtu docela ráda.

     Potkat vlka ve volné přírodě patří k věci – pokud zrovna není součástí vyhladovělé smečky 😀
     Ale takový rádoby ochočený vlk ve vesnici (který může být opravdu nemocný, což nikdo přesně neví) to by se mi taky moc nelíbilo. Zdravý vlk se lidem vyhýbá, v lese člověk kolem něj projde a ani o něm neví. Vlk je pořád šelma – není to pejsek a konec konců i ten pes je pořád šelma – i když domestikovaná…

  2. Aster Odpovědět

   Ještě byste měl zmínit vědeckou literaturu z různých úřadů – to je teprve záhul 8(
   Takoví „vědcové“ na úřadech vám hbitě vysvětlí, že jste blbec a proč „to nejde“.

   A s tím jorkšírem neriskujte – taky by mohli třeba zjistit, že je plyšový…

   1. Kérkonoš Odpovědět

    Kéž by byl plyšovej! Ale počítám, že i kdyby ho nějakej ,,vědec,, prohlásil za Himalájskou dogu, tak se stejně nic nezmění 😀
    Ale až se budu nudit, tak si pro jistotu zjistím, jestli se aspoň považuje za psa nebo za fenu, nerad bych mu upíral genderová práva na sebeurčení!
    Ale asi máte pravdu, radši do toho nebudu rejpat! Jinak bych taky mohl zjistit, že se považuje za převtělení Elvise Presleyho a tolik hamburgerů vážně nezaplatim!

 2. Bohumil Odpovědět

  tolik chytrých rozumů ,pokud nevím nejsem si jistý tak ho uspím . ne zastřelím /myslivci/ !! prohlédnu a zjistím , když už to nepoznám ,ne jak na Slovensku odpráskli medvědici i s medvidětem „myslivci!! jí jsem myslel že slovo myslivec je odvozeno od slova mysleti ale asi ne

  1. Kérkonoš Odpovědět

   Myslivec je odvozený od slovního spojení: ,,Myslet si o sobě bůh ví co,, Taky jsem chodil na lesárnu, ale když jsem poznal co je to za kriply, tak sem to z dvojkama ukončil v prvním ročníku….jo a taky kvůli herbáři, já alergik budu sbírat kytičky…to určitě…..

   1. Kérkonoš Odpovědět

    tím jem samozřejmě nemyslel naše skvélé profrsory Bušinu nebo Adámkovou, ale spíš ty negramoty na školním polesí, tímto zdravím SLŠ Písek a ředitele Kohouta..pokud ještě žije

  2. Aster Odpovědět

   Já bych vás chtěla vidět jak „myslíte“, když stojíte proti medvědici s medvídětem – to by mohla být docela sranda – takové srákory z paneláku miluju 😀
   Vy máte rozum tak akorát na sledování medvěda v televizi – jste mamlas.

  1. Aster Odpovědět

   To jistě, jenže když potkáte na turistické stezce medvědici s mláďaty a máte s sebou děti – co uděláte? Kdo koho vlastně ohrožuje a jak té medvědici vysvětlíte, že jí a jejím medvíďatům fakt nechcete ublížit – ona to vezme po svém a vy a vaše děti budete třeba kousek „večeře“.
   Ideální je na tu túru nejít, že – jenže to vám, človíčkům z města nevoní – máte přece „právo“ jít do přírody – jenže ten medvěd tam – jaksi – žije. Blbé, co?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *