Po stopách Popelky aneb kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku

Kdo by neznal klasickou pohádku Tři oříšky pro Popelku s krásnou Libuší Šafránkovou v hlavní roli? Včera nás tato česká herečka navždy opustila a do srdcí svých příznivců vnesla smutek. Pojďme se podívat na místa, kde se filmová pohádka natáčela, a připomeňme si tak nejoblíbenější dílo, ve kterém Libuše Šafránová hrála.

Vodní hrad Švihov

Pohádka začíná na statku, kde Popelka žila společně se svou macechou a nevlastní sestrou. Exteriéry se natáčely na pozdně gotickém vodním hradě Švihov, který najdeme na Klatovsku. Patří k nejmladším českým hradům, vybudován byl v letech 1480 až 1489. Tvořený je dvěma obytnými paláci, hradní kaplí a vstupní obytnou věží s pěti patry. Z části zůstala zachována také hradba se čtyřmi baštami – Zlatou, Bílou, Zelenou a Červenou. Hrad, jinak vystavěný na rovině, chránil vodní příkopy, které mohly být v případě nebezpečí rychle naplněné vodou ze tří rybníků, jež se nacházejí v jeho blízkosti.

Pro návštěvníky jsou přístupné tři prohlídkové okruhy – Hrad, Kuchyně a Věž. Současně se zde konají různé akce – šermířské souboje, koncerty, výstavy výtvarného umění i divadelní představení.

Zámek Moritzburg. Foto: Pixabay

Zámek Moritzburg

Když jeden Popelka zasněženou krajinou na ples, dojede až na zámek Moritzburg, jenž se nachází nedaleko Drážďan. V letech 1542 až 1546 ho nechal postavit vévoda Mořic Saský jako lovecký zámek v renesančním slohu na vrcholu žulové hory v bažinaté dolině. V první polovině 18. století byl zámek za vlády Augusta Silného barokně přestavěný, současně byl zřízený park a Zámecký rybník. V jeho středu pak leží ostrůvek se zámkem, což vytváří velmi malebný pohled.

V zámku se mohou návštěvníci obdivovat sbírce loveckých trofejí i sbírce míšeňského, čínského a japonského porcelánu. Zajímavá je také ložnice Augusta Silného, kde vévoda spával v peřinách, vyrobených z per exotických ptáků. Na památku si lze vyfotit schodiště na boku zámku, kde Popelka při úprku z plesu ztratila svůj střevíček.

Zdroj info: wikipedie.cz

Hrad Švihov. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.