Homolice síťkovaná

Krásné homolice: Malá skrytá stvoření oceánu schopná zabít člověka

Milujete exotiku a rádi byste se vydali někam do zahraničí k moři? Aby ne! Vyrazit můžete třeba k Rudému moři nebo na pobřeží Tichého oceánu. Nachází se tady spousta krásných oblastí. Koupání v exotických krajinách s sebou ovšem často přináší mnohá úskalí. Nejčastěji máme strach především ze žraloků a žahavých medúz. Mnohdy ale může přijít nebezpečí odjinud. Typické jsou v tomto ohledu třeba takové homolice. Tito drobní tvorové dokážou člověka i zabít.

Krásné pestré ulity

S homolicemi se lze setkat jak ve zmiňovaných oblastech, tak třeba i v Indickém oceánu. Vyznačují se krásnými ulitami, jež přímo svádějí k tomu, aby je člověk vzal do ruky. Určitě tak ale nečiňte, jinak se může jednat o vaše poslední setkání s těmito krásnými tvory. Homolice mramorovaná a síťkovaná se řadí k nejjedovatějším plžům, které se v moři vůbec nacházejí. Jejich jed je ukrytý v orgánu, jenž se nápadně podobá harpuně. Oběť umí zasáhnout neskutečně rychle.  

Homolice mramorovaná

Homolice mramorovaná: Foto Mario 1952 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Conus_(Conus)_marmoreus_cr.png

Spíš plachý tvor

Sama od sebe homolice určitě na člověka jen tak nezaútočí. Loví spíše mořské červy a malé rybky. Jestliže ji však vyrušíte nebo nějakým způsobem budete dráždit, klidně vás bodne. A ochrana v podobě potápěčských rukavic? Když jedem umí zasáhnout i ryby přes šupiny, rukavice zvládne propíchnout také.

Analgetika matou

Je to tak, samotný jed homolic je velmi zrádný. Proč? Obsahuje analgetika. Tím pádem je místo vpichu dokonale znecitlivěno. Oběť tedy fakticky ani neví, že byla napadena. Příznaky přijdou až za několik dní a jedná se o otok a obří bolesti. Nakonec ochrnují svaly a selhává dýchání. A protilátky? Nejsou, zapotřebí je dostat co nejvíce jedu z rány ven.

Zdroje info: http://cksl.cz/homolice-dokaze-pekne-potrapit/
http://www.redseadiving.cz/homolice-sudanky-tritonky-rude-more.aspx

Homolice síťkovaná: Náhledové foto Richard Ling  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Textile_cone.JPG

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

2 komentáře

  1. Kérkonoš Odpovědět

    Já nemám nic proti homolicím ano homolákům, pokud nezabíjejí lidi, tak je mi jejich sexuální orientace úplně šumák!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *