Zoo Zlín Lešná slaví dva úspěchy najednou

Slon

Nejnavštěvovanější místo na Moravě a jedna z našich nejkrásnějších zoologických zahrad Zoo Zlín Lešná se rozrostla o chovnou skupinu vzácných zvířat a o jedno zajímavé prvenství. Chcete vědět jaké? Pak pokračujte ve čtení.

Ochrana zvířat v Ekvádoru

Zlínská zoo již nějakou dobu spolupracuje s ekvádorskou zoo a záchrannou stanicí El Pantanal. A právě do Ekvádoru putoval výtěžek ze sbírky 4Nature, do které měli možnost návštěvníci zlínské zoo přispět během posledních několika let. Na oplátku přijeli z El Pantanalu tři kamišové růžkatí. Zvláštní název, že?

kamišKamiš růžkatý: foto Bill Bouton/Creative Commons/CC-BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.cs

Kamiš růžkatý je robustní pták, který žije v bažinatých oblastech Jižní Ameriky. Vzhledem může trochu připomínat krocana. Je černošedě zbarvený a jeho poznávacím znamením je zvláštní výrůstek na hlavě. Vypadá jako zakroucené peříčko, ve skutečnosti je to však chrupavka a nejspíš plní pouze ozdobnou funkci. Jejich chov v zajetí je spíše vzácností, v Evropě se nachází jen ve třech zařízeních. Zoo Zlín tak bude mít skupinu těchto zvláštních zvířat jako jediná z českých a slovenských zoo. A má s ní velké plány. Rádi by kamiše rozmnožili a pomohli je navrátit zpět do volné přírody.

Další české prvenství

V neděli 6.6. 2021 uveřejnila zoo radostnou zprávu. Březí africká slonice Kali, která společně s dalšími dvěma samicemi sdílí pavilon slonů, porodila zdravé mládě. Je to sameček a má se čile k světu. Zoo Zlín si tak může přičíst další unikát – první mládě slona afrického narozené v České republice.

Pokud však budete chtít mládě vidět, bude to vyžadovat trpělivost. Pracovníci zoo totiž pavilon slonů i blízké okolí uzavřeli. Mládě i celé stádo potřebují klid a množství návštěvníků s fotoaparáty by je příliš vyrušovalo. Nemusíte se ale bát. Během několika týdnů bude pavilon znovu otevřen a na nově nainstalované obrazovce si budete moci prohlédnout záznam sloního porodu i historii chovu slonů ve zlínské zoo.

Zdroje: https://www.zoozlin.eu/africke-slune/

https://www.zoozlin.eu/kamis-ruzkaty/

Slon: Náhledové foto: Annavavrova1980/ Creative Commons/ CC-BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.