Není mušle jako mušle, sběr těch ze Sardinie může skončit pokutou ve výši desítek tisíc

Ne, neděláme si legraci. Pokud se také řadíte mezi vášnivé sběrače suvenýrů, pak na italskou Sardinii raději nejezděte. Lidi, kteří tu chodí po plážích a sbírají si mušličky, tu totiž opravdu nemají rádi.

Ono se vlastně není čemu divit. Ono se řekne – jedna mušlička. Jenomže když si tuhle jednu sebere třeba každý druhý návštěvník, vypadá poté pláž jako vyprahlá poušť bez života. A právě proti tomu se na Sardinii rozhodli zakročit.

Zakázané suvenýry už od roky 2017

A nejde jenom o mušle. Nesmíte si například nabrat ani zdejší bělostný písek třeba do skleničky na památku. A nezáleží na tom, zda si někde odsypete kávovou lžičku nebo skoro celý svačinový sáček. Pokud vás kontrola ze strany policistů „vyhmátne“, snadno z toho nevyváznete.

Foto: Hans Hillewaert / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pelagia_noctiluca_(Sardinia).jpg

Kolik se platí za zakázané mušle

Jen v poslední době mělo tu smůlu okolo čtyřicítky turistů, jejichž zavazadla pečlivým očím strážců zákona zkrátka neušla. A trest ? Opravdu citelný. Pokuty se totiž mohou vyšplhat až na 76 000 Kč. K vyhledávání zakázaného materiálu se používá nejčastěji rentgen (odhaleni tak můžete být i těsně před odletem, což je o to nepříjemnější). A stejně zakázané je si podobný podobný sortiment koupit třeba od prodavače suvenýrů.

A veškerý zabavený „kontraband“ se později vrací zpátky na pláže. Obyvatelé Sardinie si zkrátka svého přírodního bohatství váží – a vy byste měli také, pokud nechcete skončit se značnou pokutou.

Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/drahy-suvenyr-za-musle-ze-sardinie-pokuta-76-tisic, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/neni-suvenyr-jako-suvenyr-nekteri-turiste-opousti-italii-s-velkou-pokutou-157021

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.