Volby v Mexiku? 90 zabitých kandidátů je považováno za velmi malou daň demokracii

Vzpomínáte si, jak vypadají u nás parlamentní a místní volby? Všude kolem je spousta plakátů, motivačních hesel a sem tam nějaký ten volební stánek v ulicích. Ovšem v Mexiku se k tomu všemu ještě přidává pořádný arzenál pušek, který rozhodně nestřílí slepými.

Vlastně by se dalo říct, že se to puškami v ulicích jen ježí. Bez nadsázky. A vše odnášejí kandidáti na starosty nebo do parlamentního křesla. Máte dojem, že váš soupeř nad vámi získává výhodu? Pošlete na něj několik ozbrojenců….

Divoká realita mexických voleb

Aktuálně činí počet mrtvých kandidátů rovných 90. Bohužel nebyli sami. Za oběť náhodným kulkám totiž padlo i několik přihlížejících nebo náhodných kolemjdoucích (přesná čísla není možné dohledat, počítají se však na desítky). A bezpečně si v tomto ohledu nemohou připadat ani příbuzní nebo nejrůznější poradci.

A pokud si myslíte, že problémy hrozí jen „velkým zvířatům,“ pak se pletete. I když nemáte příliš velké šance na vítězství a vyhýbáte se kontroverzním tématům, přesto to můžete od konkurence schytat. To byl případ i Almy Barraganové (61), kandidující na starostku. Ve skutečnosti nikdo nepředpokládal, že by byla zvolena, jen svolávala meeting…

Foto: Pixabay

Ne vždy je ve hře pouze zabití

Arzenál „volebních specialistů“ je samozřejmě mnohem širší. Chcete vědět, jaké to je, když vás někdo uprostřed noci unese? Chcete svému synovi dopřát několik hodin na oprátce nebo máte zkrátka a dobře v oblibě prasečí hlavy, které vám uprostřed noci nacpou samozvaní volební komisaři přímo do poštovní schránky? Pak gratulujeme, kandidování se vám bude určitě líbit.

V celkovém součtu je však oněch zmiňovaných 90 nešťastníků jen „povolenými vedlejšími ztrátami.“ To koneckonců připouští i samotní Mexičané. Pro ilustraci: ve hře bylo 21 000 křesel, ohrožených kandidátů pak necelá tisícovka, tak že 90 mrtvol (opět zdůrazňujeme, že rodinní příslušní, poradci, kolemjdoucí apod. v tomto čísle nefigurují) je jen malou daní za demokracii.

Jedno (vlastně dvě) ponaučení z mexických voleb

A co si z toho vzít? Buďme vděční za volby, jaké probíhají u nás. Byť jsou také často plné přešlapů, křivých hesel, uplácení, výstřelků voličů i volebních komisí…

Mohlo by to totiž být ještě mnohem horší. A cestovatelé by se pak měli Mexiku pro jistotu během období voleb spíše vyhnout. Myslete na to, až si budete příště plánovat cestu do tohohle zajímavého, ale drsného koutu světa.

Náhledové foto: Pixabay

Mexiko, Zajímavosti, Mexiko volby, Mexické volby, Svět, Amerika

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/mexiko-volby-kampan-vrazda-kartel-mafie.A210608_180212_zahranicni_stad?zdroj=nejnovejsi

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.