Cestování se zase otevírá: Jak je to s podmínkami v Řecku a Chorvatsku

Akropole

Rádi byste letos zase vyrazili k moři? Pokud jste se rozhodli právě pro tuto alternativu, rozhodně byste měli znát podmínky konkrétních zemí pro vstup občanů České republiky. Asi nejčastěji se v souvislosti s mořem bezesporu skloňují Řecko a Chorvatsko. Právě v těchto dvou zemích jsou našinci jako doma. Počítat je ovšem zapotřebí se specifickými podmínkami pro vstup. My se proto jak na Řecko, tak i Chorvatsko podíváme mnohem podrobněji v tomto článku.

Pravidla pro vstup do Řecka

Každý člověk starší 18 let, který se bude chtít vydat do Řecka, bude nucen vyplnit specifický formulář v angličtině. Jedná se o Passenger Locator Form (PLF). Stáhne se na https://travel.gov.gr/#/. Je tady mimo jiné i návod, takže to určitě zvládnete. samozřejmě tady uvedete i podrobnosti týkající se přesunů v rámci Řecka a jiných záležitostí. Následně obdržíte speciální QR kód., jímž se budete prokazovat. Spolucestující mladší 18 let se vpisují do jednoho PLF formuláře. bez QR kódu můžete dostat pokutu až 500 EUR a dovolená v Řecku se pro vás stane minulostí. Samozřejmostí musí být také certifikát o kompletní očkování proti Covid-19 – 14 dní po druhé dávce, PCR test ne starší než 72 hodin nebo potvrzení o prodělání Covid-19 ne starší než 2 až 9 měsíců od stanoveného data.     

Santorini

Santorini: Foto Pixabay

Jak je to v Chorvatsku?

Jistá omezení jsou spjatá také s Chorvatskem. Co všechno budete muset předložit, jestliže je pro vás prioritou dovolená v Chorvatsku? Jednat se bude především o:

  • negativní RT – PCR test ne starší 72 hodin od testování,
  • antigenní test na SARS-CoV-2, který je součástí Společné listiny rychlých antigenních testů, nesmí být starší 48 hodin.
  • potvrzení o vakcinaci, kdy od druhé dávky uplynulo 14 dní.
  • jinak lze také dokladovat fakt, že jste prodělali onemocnění Covid 19, a to pozitivními testy provedenými do 180 dnů zpětně, nikoli ale mladšími 11 dnů.

Plitvice

Plitvice: Foto Pixabay

Očkování pro zájezdy do obou zemí tedy představuje zřejmě nejvhodnější variantu.

Zdroj info: https://www.mzv.cz/

Akropole: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.