Do Jindřichova Hradce za Krýzovými jesličkami i na hrad a zámek

Jižní Čechy jsou místem pro dovolenou přímo ideálním. Kdo má rád vodu a koupání, najde tu spoustu rybníků. Milovníci turistiky a vyjížděk na kole se zde také mohou realizovat a kochat zdejší krásnou krajinou. Při návštěvě tohoto kraje určitě nezapomeňte na Jindřichův Hradec. Co tu na vás čeká zajímavého?

Zámek a hrad v Jindřichově Hradci

Co by to bylo za jihočeské město, kdyby v Jindřichově Hradci chyběl rybník. Ten tu je, dokonce v centru města. Jmenuje se Vajgar a leží v blízkosti dalšího lákadla – monumentálního hradu a zámku, který patří k nejrozsáhlejším zámeckým komplexům v České republice. Díky postupnému uvolňování koronavirových opatření je možné od června navštívit výstavu Kabinety Stuchlé a Černínové, Černou věž i s unikátní Černou kuchyní, Gotický paláci i Adamovo stavení. Příznivci historie a dávných časů si zde přijdou na své. Jen nesmějí zapomenout na potvrzení o negativním výsledku testu na covid-19, potvrzení o prodělání této nemoci nebo doklad o absolvování očkování.

Krýzovy jesličky

Sice Vánoce budou až za půl roku, ale podívat se na známé Krýzovy jesličky stojí za to. Nacházejí se v Muzeu Jindřichohradecka. Betlém je dlouhý 17 metrů a 2 metry vysoký a jeho výroba trvala Tomáši Krýzovi celých šedesát let. Jesličky obsahují 1 398 figurek, z nichž některé se dokonce pohybují.

Parní lokomotiva. Foto: Pixabay

Úzkokolejkou až do Nové Bystřice

Určitě si nenechte ujít také výlet úzkokolejnou železnicí, jež vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice krásnou krajinou České Kanady. V letní sezónu jezdí dokonce i historická parní lokomotiva. Na trati neplatí jízdné Českých drah, jízdenku si koupíte přímo ve vlaku. Na lesní zastávce Kaproun si všimněte památníku Járy Cimrmana. Úzkokolejka projíždí také autokempem Osika na břehu stejnojmenného rybníka, kde jí vítaným zpestřením volna ubytovaných návštěvníků.

Zdroj info: wikipedie.org

Jindřichův hradec. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.