Oktoberfest je největším pivním festivalem na světě. Za jeho vznikem přitom stála svatba

Nemají-li to příznivci piva do německého Mnichova moc daleko, tak právě zde se mohou každoročně zúčastnit největšího svátku všech pivařů – Oktoberfestu. 189. ročník tohoto pivního festivalu, jenž se koná na Tereziánské louce, minulý týden zdárně skončil, a to za účasti milionů lidí, které od jeho návštěvy neodradí ani poměrně vysoká cena za tuplák piva. Jaká je historie festivalu?

Když se ženil následník trůnu

Možná vás překvapí, že Oktoberfest se vlastně slaví díky svatbě korunního prince Ludvíka I. Bavorského a Terezy Sasko-Hildeburghausenské, která se konala 12. října 1810. Svatba vstoupila do dějin hlavně mohutnými oslavami, když královský dvůr pozval na hostinu, zakončenou koňským dostihem, celé město. Lidem bylo podáváno mimo jiné víno a pivo.

Oktoberfest. Foto: Pixabay

Andreas Michael Dall´Armi

Svatební veselí trvalo od 12. do 17. října 1810 na Sendlinger Berg, na místě, jež dostalo následně jméno po nevěstě – Tereziánská louka. Zde se uskutečnil na závěr svatebních oslav dostih, jenž nechal uspořádat obchodník a bankéř a major jezdectva Královské bavorské národní gardy – Andreas Michael Dall´Armi. Právě on je považován za zakladatele Oktoberfestu, za což obdržel první zlatou občanskou medaili města Mnichova v roce 1824.

Bez pivních stánků a atrakcí to také šlo

V roce 1810 na Tereziánské louce ovšem nestály pivní stany ani žádné pouťové atrakce, přesto byla tato hostina počátkem světově známého pivního festivalu Oktoberfestu. Velkolepá svatební oslava se totiž tolik zalíbila, že si lidé o rok později vyžádali její opakování – samozřejmě bez ženicha a nevěsty, zato s tupláky piva.

Postupem let se Oktoberfest vyvinul do lidového festivalu piva s miliony návštěvníků. V období let 1811 až 2021 byl festival 26krát zrušen, většinou kvůli válkám a dvakrát i kvůli choleře. Do Mnichova se na svátek piva sjíždějí lidé z celého světa, nejvíce z Itálie, USA, Japonska a Austrálie. Podle provozního řádu se na Oktoberfestu smí prodávat jen pivo z tradičních mnichovských pivovarů.

V roce 2024 se Oktoberfest bude konat ve dnech 21. září až 6. října. Pokud jste festival letos nestihli, máte možnost ho navštívit příští rok.

Zdroj: https://www.oktoberfest.de/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Oktoberfest

Oktoberfest. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.