Přílet sršně asijské – povede k zavedení chovů agresivních včel? Bylo by to logické

Přílet sršně asijské (Vespa velutina) – povede k zavedení chovů agresivních včel? Bylo by to logické. Tento sršeň pochází z jihovýchodní Asie, ale jeho zavlečení do nových ekosystémů, zejména v Evropě, vyvolalo obavy kvůli jeho predaci včel. Jsou skutečně odůvodněné?

Pochopení vlivu sršně asijské na včely

Sršně asijské jsou nechvalně proslulé svým drancováním včel, zejména včely medonosné. Nejraději si vybírá potravu v úlech, kde dokáže rychle zdecimovat celá včelstva. Sršně se snaží chytat včelí létavky během jejich letu, následně proniknout do úlu, zabít všechny včely a odnést kořist zpět, aby nakrmily své mladé.

Toto dravé chování má významné důsledky pro včelaře, opylování rostlin a produkci medu. Úbytek včelstev ohrožuje nejen živobytí včelařů, ale také celosvětové zásobování potravinami, protože včely medonosné hrají klíčovou roli při opylování mnoha plodin.

Foto: Pixabay

Ekologický dopad sršně asijské

I když je snadné vnímat sršně asijské jako nepřítele včel, ekologický dopad tohoto invazního druhu přesahuje rámec včel medonosných. Vespa velutina je známá jako „potravní generalista“ nebo „oportunistický predátor“, což znamená, že se živí různými druhy hmyzu. Takže i když jsou včely medonosné preferovaným cílem, je známo, že tyto sršně konzumují také mnohé jiné druhy hmyzu či rozkládající se živočichy, což z nich činí mrchožrouty i predátory zároveň.

Potenciál agresivního chovu včel

V reakci na hrozbu, kterou sršeň asijská představuje, zvažují někteří včelaři a výzkumníci jako možné řešení agresivní chov včel. Tento přístup spočívá v selektivním šlechtění populací včely medonosné s cílem zvýšit jejich schopnost obrany proti útokům sršňů.

V současné době jsou populace včel po celém světě šlechtěny na vlastnosti, jako je učenlivost, vysoká produkce medu a snadná manipulace. S příchodem asijských sršňů však dost možná poroste potřeba upřednostňovat vlastnosti související s odolností a obranou. To by mohlo zahrnovat šlechtění včel, které lépe rozpoznají a odrazí invazi sršňů, a zajistí tak přežití svých včelstev. Mohou se tedy vát časy, kdy bylo nemožné okolo včelína projít mnohdy na několik metrů. Možná by tedy bylo dobré se na to připravit.

 

Zdroj: https://www.researchgate.net/publication/341716051_Yellow-Legged_Hornet_suggested_common_name_Vespa_velutina_Lepeletier_1836_Insecta_Hymenoptera_Vespidae, https://zoom.iprima.cz/priroda/srsne-asijske-cesko-414169, https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/754688/nebezpecna-srsen-asijska-je-uz-v-cesku-dokaze-zabit-i-cloveka-po-hnizde-patraji-v-plzni.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.