Úřady rozesílají nové složenky na daň z nemovitosti na astronomické částky. Lidé zuří – platí se i za věci, které byly doteď vyjmuty

daň z nemovitosti, daň z nemovitosti platba, daň z nemovitosti zvýšení, daně, zdražení, chata

Úřady rozesílají nové složenky na daň z nemovitosti na astronomické částky. Lidé zuří, ale může za to úsporný balíček. Když majitelé domů a podniky v celé zemi během následujících týdnů otevřou své poštovní schránky a najdou v nich nejnovější předpisy a složenky týkající se daně z nemovitosti.

Mnohé však zaskočí jedna překvapivá skutečnost: výrazné zvýšení daně z nemovitosti. Tento vývoj je součástí vládního konsolidačního balíčku zaměřeného na zpřísnění fiskální politiky a bohužel to asi nebude lepší. Zapláčou tak třeba majitelé chat nebo garáží, které však nebyly využívány (a poplatek se za ně tedy neplatil).

Bezprecedentní zvýšení daní z nemovitostí

Podle Finanční správy České republiky (FS ČR) činí průměrné zvýšení daně z nemovitosti v letošním roce závratných 80 %. V některých lokalitách je nárůst ještě výraznější a přesahuje 100 procent. Tento prudký nárůst je důsledkem nové vládní politiky zavedené vládou premiéra Petra Fialy, jejíž součástí je zavedení „inflačního koeficientu“. Tento koeficient upravuje daně na základě změn cenové hladiny a jeho cílem je vyrovnat vliv inflace na výši daní.

Foto: Pixabay

Kromě úprav prováděných centrální vládou mají místní samosprávy pravomoc dále měnit koeficient na základě místních ekonomických podmínek a potřeb. Tento dvojí mechanismus úprav je důvodem, proč v některých oblastech dochází k ještě většímu nárůstu než v jiných.

Vaše peněženka zapláče

Pro 4,2 milionu domácností a podniků, které v České republice platí daň z nemovitosti, představuje toto zvýšení značnou finanční zátěž. V loňském roce přinesly daně z nemovitostí 12,45 miliardy Kč a po nedávném zvýšení se očekává, že toto číslo výrazně vzroste. Navíc od letoška platí i lidé, kteří dříve neplatili – třeba majitelé nepoužívaných garáží nebo zpevněných ploch pro parkování zemědělských strojů.

 

Zdroj: https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/tiskove-zpravy-gfr/tiskove-zpravy-2024/financni-sprava-posila-udaje-k-zaplaceni-dnv, https://www.fintag.cz/2023/11/22/prezident-podepsal-konsolidacni-balicek-hovoril-i-o-uleve-pro-lidi/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.