odpadky

Olovo a odpadky! Tohle jsou nejšpinavější pláže světa

Všichni to známe z nabídek cestovních kanceláří. Nádherné písčité pláže zalité sluncem, bez jediného smítka či nedopalku. Už z té fotografie se člověk těší, jak se projde po pobřeží. Jenže realita bývá často jiná. Na některých světových plážích už je takové množství odpadků, že by se jimi nechtěl brodit ani otrlý dobrodruh. Vítejte na místech, kam byste na dovolenou určitě nevyrazili.

Haina, Dominikánská republika

Město Bajos de Haina se nachází na jihozápadě Dominikánské republiky. Je to průmyslové a přístavní město a kvůli silnému znečištění okolních pláží si vysloužilo nechvalnou přezdívku Dominikánský Černobyl. V celé oblasti jsou zaznamenány zvýšené hodnoty olova, které nejspíše uniklo z opuštěného závodu na recyklaci baterií. Podle OSN jsou místní obyvatelé promořeni olovem v největší míře na světě. Naštěstí byl v roce 2007 odstartován program sanace a dekontaminace, který úspěšně funguje a koncentrace nežádoucích látek v půdě se podařilo snížit o více než polovinu.

odpadkyOdpadky: foto Pixabay

Pláž Juhu, Indie

Indie je velmi kulturně bohatá a krásná země. Bohužel, ani jí se znečištění nevyhýbá. Na pláži Juhu poblíž Bombaje byste se do vln asi nevrhli. I když už zde neplavou tuny odpadu jako v minulosti a pláž je pravidelně čištěna, voda je stále kontaminovaná nejrůznějšími látkami a je špinavá a kalná.

Pláž Kamilo, Havaj

Mnoho lidí si Havaj představuje jako ráj na zemi, ale i takový krásný kout světa je zamořen odpadky. Na pláži Kamilo vás nepříjemně překvapí množství plastů, kusů lodí a jiného nepořádku. Dobrovolníci sice už několik let pláž čistí, ale bez větších výsledků.

plechovkaPlechovka: foto Pixabay

Phu Quoc, Vietnam

Na většině obrázků vypadají pláže ostrova Phu Quoc jako ze škatulky. Realita je ale diametrálně odlišná. Vietnam byl zařazen mezi pět největších znečišťovatelů oceánů a na jeho plážích je to bohužel vidět. Moře denně vyplavuje spoustu plastů, které na plážích zůstávají a po nájezdech turistů je nepořádku ještě víc. Vietnam je přitom krásná země a za návštěvu rozhodně stojí. Při pohledu na znečištěné prostředí ale některé turisty může přejít chuť jej objevovat.

Zdroje: http://www.pureearth.org/project/haina/

https://www.thetravel.com/dirtiest-beaches-in-the-world/

Odpadky: Náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *