Opilí cyklisté: Jsou pohromou pro silniční provoz a nebezpeční sobě i ostatním

Dopravní nehody s cyklisty jsou na silnicích poměrně častým jevem a nekončí vždy jen pokrčenými blatníky a otřesem mozku. Následky nehod bývají mnohdy fatální. Co všechno je nutné při jízdě na kole dodržovat?

Pár statistických čísel

Letos se na českých silnicích dosud přihodilo 2 893 nehod, jichž se účastnili také cyklisté. Z toho 2 004 ji zavinili kolaři sami a do konce srpna jich 32 zemřelo. Nějak zapomínají na dodržování pravidel silničního provozu a na to, že alkohol za volant ani řídítka nepatří. Jenže jak odolat třeba na cyklostezce, která vede v okolí vinných sklípků, že. Není pak možné se divit, že jen letos opilí cyklisté zavinili 562 nehod, při nichž 2 kolaři zahynuli a 19 jich skončilo s těžkým zraněním.

Je třeba si uvědomit, že alkohol činí jízdu na kole nejistou s pomalejšími reakcemi. Mnohým kolařům dodává alkohol křídla a oni si pak připadají jako Supermani, co zvládnou úplně všechno. Inu, jak když je člověk opilý.

Nulová tolerance alkoholu

Když to nemá volant, tak se na to silniční předpisy nevztahují. To si možná myslí někteří cyklisté, soudě podle chování některých. U nás například platí nulová tolerance alkoholu i při jízdě na kole. Již 0,5 promile alkoholu v krvi přináší 1,5násobné riziko účasti na dopravní nehodě.

Pokuty za porušení jsou poměrně vysoké, pohybují se od 25 do 50 tisíc. Tatáž sankce se ukládá, když cyklista odmítne dechovou zkoušku, případně lékařské vyšetření.

Foto: Pixabay

Bez helmy raději nevyjíždět

Tolik lidí je možné vidět jezdit na kolech bez helmy. A dokonce při vysoké rychlosti z kopce. Co se jim tak asi může stát, když by spadli? Nic příjemného to rozhodně nebude. Je škoda, že dospělí nemyslí více na svou bezpečnost. U dětí a mládeže do 18 let nařizuje nošení cyklistické přilby zákon. Helma není všespasitelná, ale při pádu dokáže ochránit hlavu, jejíž poranění společně se zraněním rukou a páteře patří k nejčastějším při jízdě na kole.

Zdroj info: https://www.nakolejensprilbou.cz/

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.