smart-1230258_640

Oranžové kontrolky v autě nejsou zkáza

Lidé, kteří pravidelně využívají automobil k cestování, se děsí momentu, kdy se na jejich palubní desce objeví nějaká svítící kontrolka. V takové chvíli není potřeba na místě začít panikařit a volat o pomoc. Pokud má oznámení jen oranžovou barvu, většinou s vozidlem bezpečně dojedete do cíle. Dlouhodobé přehlížení tohoto upozornění je ale jednoznačně špatně, protože může vést k situaci, kdy oranžovou barvu nahradí červená, která už zásadní problém představuje. O jakých nejčastějších věcech nás automobil skrze oranžové obrázky informuje? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Dochází palivo nebo motorový olej

Každý z nás už jistě někdy narazil na kontrolku, která v podstatě vypadá jako taková baterie s uvolněnou zástrčkou. To neznačí nic jiného, než že vozidlo začíná mít „žízeň“. Pokud pravidelně nedoplňujete palivo a necháváte nákup vždy na poslední chvíli, pravděpodobně se s tím oranžovým obrázkem setkáváte poměrně často.

Stejně jako automobil včas ohlásí nedostatek paliva, dá nám najevo i docházející motorový olej. Ten je tématicky vyobrazen jako olejnička s jednou jedinou kapkou. Neměli byste proto otálet a nejdříve olej doplnit, dokud je na to ještě čas.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Fontána a hvězdná brána mají jiný význam, než se zdá

Možná už jste se setkali s obrázkem obráceného lichoběžníku, který protíná na obě strany stříkající fontána. Vozidlo vám tak samozřejmě neříká, že byste si měli zajet na víkend do lázní, ale že mu jednoduše něco chybí. Konkrétně v tomto případě jde o vodu v ostřikovačích na přední a zadní sklo.

Kruh z obou stran ověnčený třemi obdélníky zas není asociací na oblíbený televizní seriál Hvězdná brána, nýbrž informace o špatném stavu brzdového obložení. Nebojte se ale, na cestu do práce a z práce vám to určitě ještě vydrží. Pak ale vyhledejte odbornou pomoc v servisu.

Závada v systému řízení motoru je častým problémem vozidel Škoda

Mnohem složitější oříšek než všechny předešlé symboly je pak obrázek, který připomíná motor nebo kohoutek se třemi uzávěry. Na jeho významem si mnohdy lámou hlavu i zkušení řidiči. Skrývá se pod ním závada v systému řízení motoru. V drtivé většině případů (a pokud se navíc jedná o vozidlo značky Škoda), stačí zastavit, počkat pět minut a následně se znovu rozjet. Kontrolka sama od sebe zmizí. Pokud ne, pro jistotu vyhledejte odbornou pomoc.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *