Osahávači pečiva mají utrum: Nehygienické praxi chtějí české supermarkety udělat přítrž díky vychytávce ze zahraničí

Osahávači pečiva mají utrum: Nehygienické praxi chtějí české supermarkety udělat přítrž díky vychytávce ze zahraničí. Vzhledem k rostoucím požadavkům na hygienu (společně s lehce uvolněnými mravy ve společnosti, aby se tak řeklo), se stále více diskuzí točí okolo prodeje nebaleného pečiva.

Snad každý z nás se už někdy setkal s nevychovaným zákazníkem, který pečivo přehraboval holýma rukama (aniž by si později cokoliv vzal) nebo schválně pomačkal rohlíky v košíku, načež s vítězoslavným úsměvem odešel. Řada lidí kvůli tomu nebalené pečivo prakticky přestala kupovat anebo se přeorientovala na malé pekárny. Není tedy divu, že proti tomu obchody chtějí začít výrazněji bojovat (protože nabízené rukavice ani kleště mnohdy bohužel nepomáhají).

Pečivo, obchody, nákup pečiva, nákup, úspora

Foto: Pixabay

Vezmete si jen to, co si předem vyberete

Aktuálně je zejména v západní Evropě oblíbené používání vitrín navržených tak, aby minimalizovaly kontakt zákazníka s potravinami. Tyto vitríny jsou často vybaveny malými otvory, kterými lze pomocí speciálního nástroje, jako jsou kleště nebo naběračka, vybírat a odebírat pečivo bez přímého kontaktu rukou. Pečivo se následně háže do vedlejšího boxu, kde je teprve možné ho vyjmout a odnést.

Kdyby obchody nemíchaly pečivo

Otázkou ovšem zůstává, zda se něco takového nakonec nemine účinkem. Ukazuje se totiž, že ne vždy lidé mačkají pečivo naschvál. V diskuzích lze narazit na problém s mícháním různých dávek pečiva (včerejší rohlíky se tak snadno dostanou mezi ty dnešní). A to by používán9 těchto vitrín nijak nevyřešilo. Zkušenosti ze zahraničí navíc ukazují, že ne vždy jsou tyto vitríny tak bezproblémové, jak to na první pohled vypadá. Dochází prý k hromadění pečiva u jejich přední strany nebo naopak úplně vzadu a vůbec se nehodí pro to měkké, které se snadno pomačká.

 

Zdroj: https://www.kupi.cz/magazin/clanek/25551-konzumace-peciva-v-supermarketu, https://medium.seznam.cz/clanek/hana-strejcova-hygiena-pri-nakupovani-cechum-nic-nerika-olizovani-prstu-a-osahavani-potravin-je-na-dennim-poradku-21059, https://mostecky.denik.cz/nazory_region/osahavat-pecivo-holyma-rukama-a-vracet-ho-zpet-je-divny-sport-20210112.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.