Jede, jede mašinka… Horský prázdninový expres opět vyráží ze Cvikova do lázeňského městečka Oybin

Berg_Oybin_1

Jak známo, děti milují vše, co se pohybuje. Natož takový vláček. A právě o prázdninách horský expres znovu zahájil svou sezónu. Navíc nabízí bohatý program, a nejen svezení.

Vláček pojme až padesát šest cestujících a jízdenky je možné zakoupit on-line či ve cvikovském infocentru. Cvikov se nachází v severních Čechách a jeho poloha je vhodná právě i pro výlety do německého Oybinu. Cesta netrvá až tak dlouho a zabaví i menší děti. Vláček vyráží pravidelně z hlavního náměstí Cvikov právě o prázdninách, a to dvakrát týdně – v úterý a ve čtvrtek.

vláček_Oybin

Foto: Andrea Šoleová

Trasa Cvikov – Jonsdorf – Oybin

Po cestě můžete vystoupit v Jonsdorfu a navštívit oblíbený Schmetterlingshaus – Motýlí dům. Nádherné barevné motýly je možné i fotografovat, ale bez použití blesku. Když se vám poštěstí, křehká krása vám usedne i na ruku. Jen upozorňujeme, že vstupenka je jednosměrná a jakmile vkročíte z haly do recepce, pak pozbývá platnosti. Dobrá zpráva je, že se v recepci domluvíte i česky.

Děti uchvátí Kindertobeland Jonsdorf

Tato krytá hala poskytuje vše, co si dětská duše žádá. Nafukovací skákadla všeho druhu, lezeckou stěnu, autodrom s elektrickými autíčky a dokonce i elektrického býka. Pokud dětem vyhládne, nechybí ani poměrně levné občerstvení. Vstupné pro děti od 3 – 16 let činí 9 €, pro dospělého čtyři €. Rodinné vstupné 2 dospělí plus 2 děti pořídíte za zvýhodněnou cenu 22 €. Vyčkáte poté na vláček, který zde má při zpáteční cestě zastávku.

Hrad Oybin vznikl ve 13. století coby strážný hrad

Nebo dojedete přímo do lázeňského poklidného městečka Oybinu. Následně procházkou dojdete na romantickou zříceninu císařského paláce. Mimochodem jedná se o největší turistickou atrakci Žitavských hor. V místě se nachází i pozůstatky kláštera a příjemná vyhlídková restaurace vystavěná ve švýcarském stylu v roce 1854.

Nicméně prohlídka hradu je časově náročná a budete stoupat do kopečka. Určitě si na vrcholu nenechte ujít nádhernou vyhlídku do kraje na malebné městečko Oybin, Žitavu či vrch Hvozd.

Na druhém vrcholu na vás bude čekat překvapení: Camera obscura umístěná v menším domečku s periskopem na střeše. Jestliže budete chtít poznat celý hrad a jeho okolí, prohlídka vám zabere několik hodin, takže počítejte s dostatečnou časovou rezervou pro návrat k vláčku.

Vstupné pro děti od 3 do 16 let 3 €, dospělák 8 € a na rodinné vstupné  2+2 si připravte 20 €.

Přejeme hezké počasí a spoustu skvělých zážitků.

 

Náhledové foto: Autor: Brücke-Osteuropa – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11074152

 Zdroje: Autor, https://www.horskyexpres.cz/, https://www.cvikov.cz/

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?