Osud obří sochy Masaryka v Rudce u Kunštátu

Socha Masaryka

Obrovská až monumentální socha prezidenta Tomáše Garrique Masaryka v Rudce u Kunštátu. Vytesal ji zde z pískovce Stanislav Rolínek z Bořitova. Nepotřeboval k tomu nic víc než hasičskou sekerku a zahradnické nůžky. Že jste nikdy tuto sochu v Rudce neviděli? Je to tím, že dnes z ní zbyly jen boty a maximálně obrys kdysi zřetelné postavy. Jak je to možné? Pojďme se podívat na osud tohoto monumentu.

14ti metrový kolos

Šlo o první dílo pana Rolínka. Motivací k jeho vytvoření bylo 1O výročí vzniku Československé republiky Sochař nikdy prezidenta neviděl. Tvořil tedy jen zpaměti a z podobizen. Říká se, že na lešení měl při tvorbě vylepenou známku s prezidentem Masarykem. Z mnoha fotografií, které ukazují toto dílo, je patrné, že šlo však o velmi realistické zpodobnění. Na odhalení sochy se přišlo podívat více jak 30 tisíc lidí. Socha měla 14 metrů a stala se tak největší Masarykovou sochou. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava však Němci nařídili sochu ihned zničit.

Stačilo jedno udání

Místní chtěli sochu zachránit, a tak okolo ní postavili dřevěné opevnění, aby socha nebyla vidět. To však nepomohlo. Po neúspěchu se tedy rozhodli, že sochu rozřežou na kusy a fragmenty si nechají, aby ze sochy něco zbylo a po válce byla třeba opět k vidění. Za heydrichiády však přišlo udání a socha byla okamžitě zničena. Sochu se tedy zachránit před nacistickou německou zvůlí nepodařilo.

Okolí sochy

Kopec, kde byla socha k vidění se jmenuje Milenka. Na vrchu stojí takzvaná Burianova rozhledna. Je kamenná a asi 18 metrů vysoká. Byla postavena v roce 1928 a když máte štěstí a je dobrá viditelnost, můžete z ní pozorovat i Jeseníky, Orlické hory a Pálavu. Pokud se zde vydáte, zkuste se občerstvit v hotelu U sochy. Ta je ihned naproti vchodu do areálu. Pokud se zde vydáte, určitě nebudete litovat. Okolí je zde malebné. Podle básníka, který se zde inspiroval se kraji říká i Halasovo Kunštátsko.