Pescara – nový hit na zapomenutém pobřeží italského Jadranu nadchnul turisty z celého světa hlavně díky lanýžům

Zařaďte se mezi turisty, kteří v posledních letech objevili přitažlivý kraj Abruzzy (italsky Abruzzo). Leží mezi kraji Marky (Marche) a Apulie (Puglia). Právě tady modelují pobřeží Jaderského moře půvabné pahorky přecházející do tří horských masivů, kde v pohoří Gran Sasso dosahuje vrchol Corno Grande 2 912 metrů.

A rozhodně je tu k vidění mnoho věcí. V jednom z největších chráněných území v Evropě se rozkládá Abruzzský národní park (Parco Nazionale del Gran Sasso). V něm najdete především vynikající terény pro horskou turistiku, ovšem nechybí ani vyžití v nižších polohách i nenáročné trasy pro pěší túry. A nezapomeňte si fotoaparát, protože tato část Apenin je nesmírně „fotogenická“.

Dojedete sem přímo z Říma

Do čtyř abruzzských provincií vedou dálnice A15 ze severu a A25 z Říma. Najdete tu velké množství historických památek, klášterů, kostelů a šlechtických sídel. Ovšem nechybí ani jiné volnočasové aktivity. Velmi oblíbené jsou například kurzy vaření podle tradičních receptů a s využitím místních produktů a bylinek, které jsou nabízeny jak v hotelích, tak i na farmách.

Foto: Protext

Ovšem pokud chcete proniknout do tajů zdejší kulinářské tradice, budete se muset vydat také do terénu. Na pahorcích nedaleko Campovalano můžete spolu s s vyškoleným průvodcem zkusit štěstí při hledání proslulých bílých a černých lanýžů. Vše samozřejmě doplňují ochutnávky a degustace jídel z této drahé pochoutky – záleží jen na tom, jak exkluzivní kurz si zaplatíte.

Zaměřeno na zážitky

Velký zájem je v posledních letech také o sběr oliv a výrobu panenského olivového oleje, jejich testování a návštěvu sýráren. To vše si tu mohou dopřát turisté, kteří nestojí jen o obyčejné povalování na pláži nebo vysedávání v all inclusive hotelech. A mezi vinohrady se proplétají vinařské stezky, na které míří i některé ze 46 vytyčených cyklotras různé obtížnosti, takže si na své přijdou i milovníci pohybu. Běžné jsou tu proto půjčovny kol a malých motocyklů.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: Pescara – nový hit na pobřeží italského Jadranu | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.