Co navštívit v okolí Chrudimi: zříceninu hradu Rabštejnek, rozhlednu Báru a lanový park

Chrudim je druhým největším městem Pardubického kraje. Po staletí bývala centrem zdejšího kraje, než ji v 19. století díky poloze na Labi a železnici předběhly ve významu Pardubice. Do města si můžete udělat výlet za historickými pamětihodnostmi. Spoustu zajímavého ale uvidíte i v jeho okolí.

Do Chrudimi za středověkým opevněním

Milovníci starých staveb jistě ocení, že v Chrudimi narazí na středověké opevnění, jehož první zmínka pochází ze 14. století. Dodnes za zachovala hradební zeď, několik věžic, bašta Prachárna, vodárenská věž a dvě fortny neboli brány v opevnění – Myší díra a Pardubská fortna. Původní brány se nedochovaly, vzaly za své v 19. století, kdy byly zbořeny. Městské centrum je památkovou zónou s řadou významných domů – Stará radnice, Mydlářovský dům, Rozvodovský dům, Ceregettiho dům, Khomovský dům či Kotěrova vila. Zajímavý je také Neuperský dvůr z 18. století, jenž byl přestavěn v neogotickém stylu.

Náměstí v Chrudimi. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: János Korom, Dr. / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chrudim-n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD2010.jpg

Zřícenina hradu Rabštejnek

Asi devět kilometrů od města Chrudimi leží obec Rabštejnská Lhota, jejíž součástí je Rabštejn. Odtud je to pak už jen malý kousek na zříceninu gotického hradu Rabštejnek, který pochází ze 14. století. Jeho éra netrvala moc dlouho, už roku 1585 se o něm píše jako o trvale prázdném sídle. V roce 2014 koupili hradní zříceninu od Lesů ČR tři nadšenci, kteří se pustili do její záchrany, jež by zastavila další chátrání hradu. Postupně je zakonzervované zdivo a obnovené některé původní prvky. Zřícenina je volně přístupná, a to nejlépe z Rabštejna, kde je také autobusová zastávka.

Rozhledna Bára II a dětský lanový park

Až se do sytosti nabažíte chrudimských historických památek, můžete vyrazit do jejího okolí do přírody. Čeká tu na vás rozhledna Bára, která má unikátní konstrukci trojbokého komolého jehlanu se 78 schody. Nabízí výhled na Železné hory, Polabí, Orlické hory a Krkonoše, za dobré viditelnosti lze vidět i Jizerské hory. V její blízkosti pak najdete lanové centrum a dětské hřiště. Takže o zábavu i v přírodě budete mít postaráno.

Zdroj: wikipedia.org, mapy.cz

Zřícenina hradu Rabstejnek. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Jiří Sedláček/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Overview_of_Rab%C5%A1tejnek_near_Rab%C5%A1tejn,_Rab%C5%A1tejnsk%C3%A1_Lhota,_Chrudim_District.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.