Vydal už Egypt všechna svá tajemství? Legenda Zahi Hawass odhaluje recyklaci sarkofágů i podivné pohřební praktiky

Egypt

Už z toho, že si tuto otázku pokládáme, je jasné, že odpověď zní: nikoliv!  Tým doktora Hawasse se v listopadu 2020 vydal do Sakkáry, vesnice ležící asi 20 kilometrů od Káhiry. Nadšencům do historie starého Egypta jistě nemusíme toto místo blíže představovat.

Zde se totiž nachází nejstarší a také největší hřbitov v celém Memfisu, což je historické hlavní město starověkého Egypta. Přibližně 7 kilometrů dlouhá nekropole je unikátní v tom, že sem nebyla pohřbívána jen tehdejší elita, ale Egypťané napříč společenskými třídami. Tým byl mimo jiné u tři měsíce trvajícího vykopávání sarkofágů. V jednom z nich se k překvapení archeologů nenacházelo jedno, ale hned dvě těla.

Velikost může někdy klamat

3,5 tisíce let stará rakev v sobě obsahovala ostatky asi 40leté ženy a 18letého muže, pravděpodobně šlo o matku a syna. Na sarkofágu bylo napsáno, že je v něm pohřbena žena jménem Mot Miti. Zjistilo se, že oba lidé pohřbení v jedné rakvi zemřeli pravděpodobně na středomořskou horečku, tehdy běžné onemocnění přenášené v rámci rodiny. Dodnes je velmi zajímavé tím, že postihuje pouze některé etnické skupiny žijící v oblasti Středomoří.

Foto: Pixabay

Po přibližně měsíci pátrání tým narazil na trojici rakví včetně jedné malé, dřevěné rakve, v níž díky její velikosti cca pět let staré dítě. Díky rentgenu nakonec vše zjistili, aniž by rakev museli otvírat. Zjistili, že mumie uvnitř patří jen pár dní staré holčičce, jejíž příčinu smrti odhadli na infekci.

Překvapivá recyklace sarkofágů

Odnášení sarkofágů archeology z místa pohřbu dnes mnozí lidé považují skoro za svatokrádež. Ovšem celá věc není tak jednoduchá. Už přímo ve starověkém Egyptě totiž byly sarkofágy „recyklovány“.

Existuj důkazy, které n říkají, že po nějaké době byla mumie uvnitř vyjmuta a nahrazena novou. Dělo se to především kvůli nedostatku peněz na budování nových pohřebišť. Mnohdy byl nově pohřbený nebožtík s původním „obyvatelem“ sarkofágu nějak spřízněný. A ne vždy se jednalo o spřízněnost krví, leckdy a ním mohl sdílet i sounáležitost s funkcí, kterou zastával. Samotný sarkofág tak z tohoto důvodu nedává vždy úplně přesnou odpověď na to, kdo se vlastně nachází uvnitř.

Moderní technologie nám dávají nové možnosti

Zahi Hawass také ukazují všem zájemcům pokrok, kterého bylo v oblasti egyptologie dosaženo. V minulosti musely být rakve za účelem zkoumání vyzvednuty a otevírány, což samozřejmě nevyhnutelně vedlo k poškození (a mnohdy i k poškození těl uvnitř). Díky moderním technologiím, však může obsah sarkofágu můžeme zmapovat, aniž bychom s ním vůbec hnuli. Je tedy možné vést archeologické vykopávky s nejvyšším respektem a úctou k mrtvým.

Zdroj: Vydal už Egypt všechna svá tajemství? | Protext – PR služby ČTK

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.