Plovoucí vesnice v Kambodži míří do propadliště dějin

plovoucí vesnice

Dřevěné domky na kůlech zasazené na jezeře Tonle Sap v Kambodži jsou známou turistickou atrakcí. Lépe řečeno, byly. Kambodžská vláda totiž rozhodla o jejich likvidaci. To vše navzdory obyvatelům plovoucích vesnic, jejichž předkové zde žili celé generace.

Ve spojení s vodou

Domky na vodě začala původně stavět vietnamská komunita, která se v Kambodži usadila. V plovoucí vesnici najdete všechno: obchod, hospodu, fotoateliér nebo benzínku. Téměř ke každému domku patří také hospodářské stavení se slepicemi nebo prasaty stojící rovněž na vodě. Odpad z chlívků putuje rovnou do vody, stejně jako odpad z domácností. A právě díky tomu se zde nebývale daří rybám. To dává obživu místním obyvatelům. Další součástí jejich příjmů je turistický ruch. Plovoucí vesnicí totiž každoročně propluje nezměrné množství návštěvníků. Těmto dnům však již odzvonilo.

plovoucí vesnicePlovoucí vesnice: foto Pixabay

Nucená likvidace

Kambodžské vládě se přestalo líbit znečištěné jezero a označila plovoucí vesnici za slumy, které představují zdravotní riziko jak pro turisty, tak pro místní. V blízkosti byl navíc v nedávné době postaven nový moderní sportovní stadion a plovoucí vesnice hyzdí jeho okolí. A tak se začalo s demontáží. Obyvatelé domků se však bouří. Tvrdí, že vláda jim nedala dostatek času na přestěhování a vybudování nových obydlí. Navíc jim také ničí dědictví po předchozích generacích. I přes tento odboj nemají proti úřadům šanci. Denně se musí vystěhovat stovky rodin.

na lodiNa lodi: foto Pixabay

Nikdo však netuší, kam vystěhované rodiny půjdou. Spousta z nich totiž nevlastní žádný pozemek, kde by si mohli postavit byť jen chatrč. Přijdou také o svou jedinou obživu, kterou je chov ryb nebo jejich lov. Kambodžská vláda tedy sice vyčistila jezero a jeho okolí, ale prakticky přes noc vytvořila tisíce bezdomovců. Ti budou představovat zdravotní riziko v úplně stejné míře jako zapáchající jezero. Jak si poradí Kambodža s tímto problémem?

Zdroj: https://edition.cnn.com/travel/article/cambodia-floating-homes-evict-intl-hnk/index.html

Plovoucí vesnice: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.