Nemáte po ruce pinzetu? Ukážeme vám, jak správně vytáhnout klíště kdykoli a kdekoli

Léto není jen dobou radovánek, někdy musíme myslet i na zadní kolečka. A to zejména ve chvíli ,kdy se rádi pohybujeme v přírodě. Nejsme v ní totiž sami – společnost nám mohou dělat i nepříjemné druhy hmyzu.

Mezi ty nejobtížnější patří jednoznačně klíšťata. Jejich množství v posledních letech roste a vyskytují se i tam, kde po nich ještě donedávna nebylo ani památky (kupříkladu dokáží přežít stále výše a výše v horách). Může za to přívětivé klima a mírné zimy.

Když se klíště zakousne, jednejte rychle

A jak si poradit s nezvaným parazitem, když ho najdete na kůži? Řešení je opravdu jednoduché. Nemusíte mít po ruce žádné speciální náčiní. Ostatně jen málokdo nosí s sebou pinzetu nebo podobně ostrý nástroj (fanoušky outdooru a kurzů přežití teď nepočítáme). Takže co tedy s klíštětem dělat?

Foto: Pixabay

Největší chybou by bylo s jeho vytažením čekat až na příchod domů. Existuje mnohem jednodušší postup. Vezměte si cokoliv měkkého (látku, vatový tampon apod.) a navlhčete to. V ideálním případě půjde o kapesník a vodu z lahve, v tom horším o tričko a vlastní sliny. Fungovat však bude obojí.

Klíště z rány jednoduše vymněte

Nakonec se zaměřte na klíště a mokrou textilií ho z rány jednoduše vymněte. Opravdu stačí jemné krouživé pohyby, vůbec ho není nutné „vydřít.“ Pustí se samo obvykle do tří minut. Přitom ho nemačkáte ani nevystavujete stresu, takže nehrozí ani jeho ublinknutí.

Nakonec ho bezpečně zlikvidujte a máte hotovo. Ránu podle potřeby ošetřete dezinfekcí a pro jistotu ji čas od času zkontrolujte. Většinou se však tento způsob vytažení klíštěte obejde bez větších komplikací.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-spravne-vytahnout-kliste-zakapat-dezinfekci-uchopit-pinzetou-a-vykyvat.A100625_195541_zdravi_abr, https://www.klubzdravi.cz/a/jak-spravne-a-bezpecne-odstranit-kliste

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.