Sázava

Po stopách řek a trampských osad

Chcete vyrazit na hezký výlet do přírody? Vydejte se k některé z trampských osad v Česku.  Trampské osady najdete na březích řek především v okolí Prahy. Například na řece Vltavě, Šembery, Kocáby či Sázavy.

Řeka Kocába

Řeka Kocába nebo také Hadí řeka, která patří mezi posvátné řeky trampů.  Tato říčka pramení u města Příbram a vlévá se do Vltavy.  Cestou k Vltavě se klikatí krásnou krajinou Středočeského kraje. A právě díky tvaru jejího toku se nazývá Hadí. Touto romantickou krajinou byli nejvíce nadšeni trampové, kteří si zde postavili podél břehů několik chatek. Z pár chatek  vznikly dokonce osady s názvy, jako je například Utah, Havran nebo Dashwood. Celý výlet můžete začít ve Štěchovicích, pokračovat po žluté, modré a nakonec zeleně značené stezce až k rozcestníku u Kocáby.

 U zlaté řeky

Zlatou řekou se nazývá Sázava. Název však nemá nic společného s rýžováním zlata, ale zlatavou barvou Sázavy.  Krajinu okolo řeky nazýváme Posázaví a přímo podél řeky vede turistická trasa, vybudovaná v roce 1914 až 1924 a jmenuje se Posázavská stezka. Měří 8 kilometrů a spojuje obec Pikovice a Kamenný Přívoz.  Stezka je pouze pěší, někdy totiž vede po schodištích ve skalách. Cestou se také dostanete na dvě vyhlídky a to Raisovu nebo Klimentovu. Z obou těchto vyhlídek je krásný výhled na samotnou řeku.  Největší zajímavostí je však železniční viadukt u Žampachu, po kterém jezdí vlak Posázavský pacifik. Dnes už je to legendární dopravní prostředek.

Podél řeky Šembery

Šembera pramení u Jevan, dále se po asi 23 kilometrech vlévá do řeky Výrovky, která je zase jeden z přítoků řeky Labe.  K nejslavnějším osadám této řeky patří osada Colorado nebo Spojené osady Kozojedského údolí. Kozojedské údolí proto, že se nahází nedaleko Kozojed. A pokud se vydáte po červené značce směrem k Českému Brodu, narazte na zříceninu hradu Šember nebo hradiště Staré zámky.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.