Podívejte se na krásné památky: Kašperské Hory a okolí

Kašperk

Vyrazit na Šumavu se i letos chystá velké množství lidí, a tak není od věci soustředit se na krásné památky, které se nacházejí v blízkosti jednoho z nejznámějších měst na Šumavě, kterým jsou Kašperské Hory. Buďme tedy konkrétnější a na některé zajímavé památky a lokality se zaměřme v následujících řádcích.

Pozoruhodný kamenný pranýř v Kašperských Horách

Jednou z nejznámějších památek přímo v Kašperských Horách je kamenný pranýř pocházející již z roku 1630. Jeho původní poloha byla na náměstí jižním směrem od kostela, nicméně okolo roku 1800 jej místní převezli na úbočí Šibeničního vrchu. Upraven byl také na boží muka. V dobách dávno minulých byl využíván jako místo veřejného zostuzení a hanby. K pranýři se vodily osoby, které se nějakým způsobem provinily. Trestalo se zde třeba usekáváním uší, vypálením cejchu anebo useknutím rukou.

Naučná stezka Povydří: Od Antýglu po Čeňkovu pilu

Jestliže chcete vyrazit na krásný výlet, vyberte si naučnou stezku Povydří. Je dlouhá 7,5 km a vede směrem z Antýglu až do Čeňkovy pily. Odměnou za vaši volbu vám bude unikátní kaňon řeky Vydry, která je známá svým kameny posetým korytem. K vidění budou doslova kamenná moře a krásné hrnce, které vytvořila voda. Po cestě se budete moci podívat na zbytky Hálkovy chaty, která byla zničena požárem. Občerstvení si budete moci dopřát na Turnerově chatě.

Hrad Kašperk

Majestátně se tyčící hrad Kašperk nelze v žádném případě minout. Jedná se o gotickou stavbu, která je nejvýše položeným hradem v České republice. Nachází se v nadmořské výšce 886 m. n. m. Vybudován byl tento hrad již v roce 1365 nejslavnějším českým králem Karlem IV. Na jeho realizaci se nejvyšší měrou podílel jeho dvorní architekt Petr Parléř. V létě se zde koná spousta slavností včetně hudebního festivalu.

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.