Neuschwanstein

Pohádkový zámek Neuschwanstein

Milujete krásné hrady a zámky? Pokud je vaše odpověď kladná, rozhodně si nenechejte ujít nádherný doslova pohádkový zámek Neuschwanstein nacházející se v Allgäu, ve spolkové zemi Bavorsko. Ve známé oblasti mezi Schwangau u Füssenem jej nechal postavit Ludvík II. Bavorský. Když se na samotný zámek podíváte, rozhodně nebudete udiveni, že inspiroval i mnohé tvůrce nejrůznějších filmů. Inspiroval se jím i Walt Disney při vytváření svého hradu Šípkové Růženky nacházejícího se v Disneylandu.

Neuschwanstein

Bohatá, když ne příliš dlouhá historie

Svým vzhledem zámek Neuschwanstein připomíná spíše hrad pocházející ze středověku. Přesto se jedná o vcelku mladou stavbu mající svůj původ až v 19. století. Ludvík II. Bavorský jej chtěl mít jako své hlavní útočiště i jako obrovskou operní scénu, kde se mohl realizovat Richarda Wagner. Mimo samotného panovníka zde ale žilo velmi početné služebnictvo- V každém případě byl ale zmiňovaný panovník roku 1886 zatčen, a to kupodivu soudním psychiatrem. Dva roky po převozu na zámek Berg zemřel za záhadných okolností. Po jeho nuceném odchodu už pouze chátral a veřejnost se do interiéru mohla podívat až po 2. světové válce.

Zcela jedinečná architektura

Zámek Neuschwanstein v Bavorsku je typický především zcela unikátní architekturou. I přesto by jej z hlediska celkového konceptu nepochválil ani jediný architekt. Není se čemu divit, jelikož se prakticky jedná o jakousi směsici všech možných architektonických stylů, které jsou doposud známé. Nejedná se jen o exteriér zámku, ale i o vnitřní prostory. Vždyť zde najdeme třeba i řezbářské práce a trůnní sál vypadá jako slavná stavba v Istanbulu Hagia Sofia.

Neuschwanstein

Zapovězená krása

Ač se sem Ludvík II. Bavorský jezdil ukrývat, zámek se vyznačuje jedinečnou atmosférou. V kombinaci s hlubokými lesy, skalami a propastmi okolo něj se skýtá návštěvníkovi dokonalá scenérie. Problém tkví snad pouze ve vyhlášenosti této stavby. V průběhu sezony se na zámek dostane každý den okolo 6 000 lidí. Pokud tedy patříte mezi jedince, které odradí velké množství osob již na záchytném parkovišti, pak raději vyhledejte komornější lokality.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *