Pohoří Ťan-šan a jeho hlavní turistická atrakce – jezero Tchien -čch´

Ťan-šan

Najdete to na hranicích mezi Čínou a Kyrgyzstánem. Nabídne vám především dlouhé, osamělé výlety jedinečnou krajinou, rozmanitost živočišných a rostlinných druhů a především dostatečnou vzdálenost od civilizace. Pokud se chcete vydat, někam, kde ještě příroda ani náznakem nepředala otěže vlády člověku, bude pro vás pohoří Ťan-šan ideální volbou.

Vědci považují toto území za botanický ráj Asie, milovníci rekordů zase upozorňují na existenci jednoho z největších ledovců mimo polární oblasti – ledovec Inylchek v Kyrgyzstánu, přes 62 km dlouhý a 2 km široký. A jaké další zajímavosti tu na vás ještě čekají?

jezero Tchien -čch´

Vodní nádrž Aksu-Dzhabagly

Sem se vyplatí zamířit hlavně na jaře. Tehdy krajina doslova kvete. Tmavé siluety jalovců a smrků prokvétají kvítky straček, třezalek a rozrazilů a mezi tím vším poletuje opravdu velká spousta motýlů. U řek vás budou vítat namlouvající se ptáci skorci vodní a pokud zamíříte o kousek výš až k hranici sněhu, potěší vás svými barvami divoké tulipány, lomikameny, petrklíče nebo kosatce. A zahlédnout můžete i vzácné orlosupy bradaté nebo supy bělohlavé. Nezapomeňte navštívit i blízké údolí Aksu, což je jedno z nejhlubších v Asii – procházka je to nádherná.

Jezero Al-mata a jeho krásy

Leží v těsné blízkosti hlavního města Kazachstánu a učaruje vám svou doopravdy tyrkysově zbarvenou vodou. Jeho břehy poskytující útočiště mnoha druhům hnízdících ptáků, takže tu od konce jara až do vrcholící léta leckdy přes samý křik neuslyšíte svoje slova.

Za vrcholným lákadlem oblasti – jezerem Tchien -čch´

Leží sice na čínské straně pohoří Ťan-šan, ale výlet sem se rozhodně vyplatí. Leží mezi horami a obklopují ho husté jehličnaté lesy. Na jeho obrovské hladině se zrcadlí okolní vrcholky hor, mnohdy až 4 000 metrů vysoké. Tak nádherný pohled se vám jen tak někde nenaskytne.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.