Zámek Fontainebleau: Co jste o něm možná nevěděli

Božská Francie je všeobecně uznávanou zásobárnou romantiky, kultury a památek. Největšímu zájmu turistů se dlouhodobě těší zejména hlavní město Paříž a v ní Eiffelova věž, Louvre, dnes již vyhořelá katedrála Notre-Dame v rekonstrukci či Vítězný oblouk. Zapomínat ale nesmíme ani na krásy, které se nenacházejí přímo v centru země. Mezi nimi pak vyčnívá královský palác Fontainebleau ležící ve zhruba šedesátikilometrové vzdálenosti od Paříže a bezpečně ukrytý v zalesněné oblasti. Málokterý francouzský zámek nabízí tak širokou škálu pamětihodností a jedinečných zážitků.

Krátký pohled od historie paláce

Fontainebleau je rozsáhlý zámecký komplex, o kterém se v historických kronikách objevuje první zmínka již roku 1137 za vlády Ludvíka sedmého. Tehdy ovšem ani zdaleka neměl svou současnou podobu a dal by se spíš přirovnat k opevněné, středověké tvrzi s přilehlým klášterem. V průběhu dalších let ovšem došlo k jeho přestavbě, které se ujali tři významní doboví umělci. Ti zbudovali většinu dochovaných budov a také vzhledné zahrady, kterými je zámek typický.

Fontainebleau

Když přišla Velká francouzská revoluce, samozřejmě dolehla také na Fontainebleau, který byl zvenčí lehce poškozen. Napoleon Bonaparte se do zámku ovšem na první pohled zamiloval, zasloužil se o jeho renesanci a označil jej za skutečný domov králů. Jelikož je komplex opravdu rozsáhlý, zachycuje Francii napříč dějinami v každé jednotlivé místnosti. Během prohlídky tedy máte možnost zahlédnout rukopis všech jeho dřívějších pánů – Kapetovců, pánů z Valois (Blanka z Valois byla mimochodem první manželkou Otce vlastni Karla IV.), Bourbonů, Bonapartů či Orléanů.

Fontainebleau

Neuvěřitelné množství dochovaných památek

Snad je to polohou nebo zásahem shůry, nicméně na zámku Fontainebleau se zachovalo vskutku neuvěřitelné množství soudobých pokojů, budoárů, galerií a apartmánů. V nich na návštěvníky čekají nástěnné malby, dobový nábytek, sochy, fresky a další impozantní díla, který byly zubu času a neúctě lidského pokolení naštěstí ušetřeny. Dokonalý zážitek pak očekávejte zejména v soukromých komnatách Marie Antoinetty nebo trůním sále Napoleona Bonaparte. Jedná se zřejmě o nejkrásnější prostory interiéru.

Roku 2014 došlo na zámku Fontainebleau ke znovuotevření divadla z devatenáctého století, které přináší opravdu nevšední podívanou