Pokud milujete muzea, rádi vám doporučíme ta nejzajímavější v Polsku

Zajímáte se o umění, nebo byste chtěli během svého výletu zajít i do nějakého toho zajímavého muzea nebo galerie? Vybrat sedm nejzajímavějších muzeí v Polsku je trochu ošemetnou záležitostí, ale my jsme se o to přesto pokusili.

MOCAK (Museum of Contemporary Art) v Krakově

Toto muzeum současného umění funguje od roku 2011. Klade důraz na zejména na světové moderní umění, ale slouží také jako kulturní centrum města. Můžete zde navštívit nejrůznější workshopy či přednášky.

Státní umělecká galerie Sopoty

Každý rok galerie pořádá asi 25 výstav, které přitahují umělecké odborníky z celého světa. V roce 2017 získala nádherné třetí místo v žebříčku nejlepších galerií, zabývajících se soudobým umění v Polsku, ale její záběr je mnohem různorodější.

Státní umělecká galerie Zacheta ve Varšavě

Tato galerie je známá zejména tím, že pořádá individuální i skupinové výstavy polských a zahraničních umělců. Nabídne nádherné interiéry i pestrou paletu výstav, zacílených zejména na 20. a 21. století.

Národní muzeum ve Vratislavi

Mezi významné sbírky tohoto muzea patří především obrazy a sochy, kladoucí zvláštním důraz na umění v oblasti Slezska od historických dob až po současnost..

Slezské muzeum v Katovicích

Muzeum má několik stálých expozic, včetně výstavy Polského umění z let 1800-1945 nebo té, věnované historii Horního Slezska. V suterénu budovy najdete vzdělávací koutek pro děti a knihovnu s čítárnou.

Okresní muzeum Toruň

Máte tu čest s jedním z nejstarších muzeí v Polsku. Vždyť už jeho samotné sídlo, první patro gotické radnice, je samo o sobě muzejním exponátem. Stálé výstavy vám nabídnou Galerii gotického umění, historii uměleckých řemesel (1233-1793), expozici mincoven a mincí a dvě galerie s portréty významných polských osobností. V samotné Toruni však najdete muzeí a mnohem více.

Muzeum dějin počítačů a informatiky, Katovice

Čeká vás zajímavý výlet asi 40 let do minulosti. Ve světě informatiky je to opravdu věčnost. Budete se divit, jak začínaly některé, nám dnes dobře známé, předměty každodenního použití.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.