Co uvidíte v Dačicích a jejich okolí? Klasicistní Nový zámek a kostel s gotickou věží v Lipolci

Město Dačice leží v údolí Moravské Dyje na historickém území Moravy, jsou centrem nejzazšího cípu její jihozápadní části. Od roku 1960 ale patří do Jihočeského kraje, kvůli čemuž ho mnozí chápou jako české město. Najdete v něm originální pomník v podobě kostky cukru, městské historické jádro a v jeho okolí řadu zajímavých míst s pamětihodnostmi i přírodními krásami.

Dačický zámek

Status města dostaly Dačice od císaře Rudolfa II. v roce 1582. V té době do něho přicházeli italští stavitelé, kteří dali původně trhové vsi nový, renesanční vzhled s trojúhelníkovým náměstím. Město zažilo prudký rozvoj, bohatlo. To by ovšem nesměla přijít třicetiletá válka a po ní mor a velký požár, které byly pro Dačice pohromou. Na kolena je to ale nesrazilo. Ve 40. letech 19. století byl ve městě vyroben první kostkový cukr na světě a jeho rozvoj pak pokračoval.

V Dačicích si můžete prohlédnout dačický Nový zámek, kde jsou k vidění soukromé a reprezentační pokoje rodiny říšských svobodných pánů Dalbergů, která v Dačicích žila od začátku 19. století do 40. let 20. století. Návštěvnická sezóna začíná 1. dubna o víkendech v čase od 10 do 16 hodina a za dospělého návštěvníka zaplatíte 180 korun, za seniory a mládež 140 korun a za děti 50 korun.

Co navštívit v okolí Dačic

Naučné stezky rostou jako z vody. Jsou oblíbeným cílem výletníků i proto, že se na nich člověk něco zajímavé dozví o kraji, kterým prochází. Jedna z nich vede okolím Dačic. Začíná u železniční stanice Dačice, je dlouhá 13 kilometrů, a protože je kruhová, tak končí zase na dačickém nádraží. Když se po ní vydáte, tak uvidíte přírodní památky Moravská Dyje, Toužínské stráně a Dubová stráň, klášter Kostelní Vydří, stromořadí lip malolistých u kláštera, Pivovarský rybník. Stezka je přístupná celoročně pro pěší s ohledem na aktuální počasí.

Kostel svatého Lamberta v Lipolci. Foto autor: Pavel Hrdlička;  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Da%C4%8Dice,_Lipolec,_church.jpg

Kostel svatého Lamberta v Lipolci

Asi necelých šest kilometrů od Dačic leží menší obec Lipolec, která je od roku 1980 jejich součástí. V ní stojí farní kostel svatého Lamberta, jehož jádro bylo gotické. Z něho zůstala zachována jen kostelní hranolová věž, která má poslední patro dřevěné a je vysoká 17 metrů. Kostel byl v letech 1865 až 1868 přestavěn a dostal současnou podobu s historizujícími prvky.

Zdroj: https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-kolem-dacic/; https://www.zamek-dacice.cz/

Zámek Dačice. Náhledové foto autor: Vlach Pavel; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_Da%C4%8Dice_(1).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.