Obyvatelé Velikonočního ostrova slaví – byla nalezena nová socha moai, a to na místě, kde by to nikdo nečekal

Byla nalezena nová socha moai – vypadá překrásně, ale archeology čeká ještě spousta práce. Každopádně jde o fantastický objev.

Dlouho jsme měl i za to, že je počet legendárních soch moai na Velikonočním ostrově už konečný, ovšem jak se ukázalo, není to pravda.

Nov socha vyproštěná z bahna

Archeologové totiž pátrali ve vyschlém jezeře kráteru sopky Rano Raraku a našli tu něco, co opravdu nečekali. Na vedení rozsáhlejšího výzkumu se zatím hledají finance, ovšem už teď je jisté, že nová socha má velmi úctyhodnou výšku (1,8 metru) a vypadá opravdu krásně. Nic se však nesmí uspěchat. Je totiž důležité, aby byla nová socha moai řádně zabezpečena a chráněna před poškozením. Sochy moai jsou velmi křehké a snadno se mohou poškodit při manipulaci a transportu. A nic takového samozřejmě nikdo nechce riskovat.

Foto: Pixabay

Moai – symbol Velikonočního ostrova

Moai jsou obrovské sochy vytesané z vulkanického kamene, které se nacházejí na Velikonočním ostrově. Tyto sochy jsou ikonickými symboly ostrova a představují fascinujícím připomínku starověké kultury Rapa Nui.

Významné archeologické naleziště

Rano Raraku je sopečný kráter nacházející se na východním konci Velikonočního ostrova. Jde o jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť, protože šlo o hlavní lom soch Moai. Kráter Rano Raraku vznikl vulkanickou erupcí a je přibližně 1 000 stop široký a 200 stop hluboký. Svahy kráteru jsou pokryty tufem, měkkou vulkanickou horninou, kterou bylo snadné odtěžit kamennými nástroji. Starověcí obyvatelé ostrova používali tento tuf k vytvoření soch Moai, které byly vytesány přímo ze skalní stěny kráteru.

Dnes je Rano Raraku chráněnou oblastí a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěvníci se mohou projít kolem kráteru a prohlédnout si mnoho nedokončených soch Moai, které na místě zůstaly.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/velikonocni-ostrov-rapa-nui-moai-krater-sopka-socha-domorodci.A230302_120851_zahranicni_jadv, https://www.denik.cz/objevy/velikonocni-ostrov-sochy-moai-20230303.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.