Pompeje? Ne, Herkulaneum! Vyhnete se tlačenicicím

Kdo by se nechtěl podívat na místo, na němž život ustal téměř před 2 000 lety díky mohutné erupci sopky? Ale málokdo ví, že zkázonosnému hněvu Vesuvu v roce 79 podlehlo více měst – nejznámější jsou však Pompeje a Herkulaneum.

Pompeje byly objeveny první a jsou podstatně známější. Většina cestovních kanceláří míří právě sem a může se vám klidně stát (zejména v letní sezóně) že tu přes hlavy turistů vůbec nic neuvidíte. To Herkulaneum je na tom z tohoto úhlu pohledu podstatně lépe. I tady probíhají intenzivní vykopávky nabízející opravdu nádherné památky. Zabloudí sem však obvykle jen návštěvníci, cestující tzv. na vlastní pěst.

Herkulaneum bylo bohatší než Pompeje

Málokdo to ví, ale zatímco jeho známější sestra byla spíše centrem obchodu (i když opravdu významným), Herkulaneum samotné bylo oblíbeno spíše mezi boháči. Jde vlastně o množství luxusních vil v půvabné čtvrti. Na rozdíl od Pompejí je však nezabil prach a popel, ale horké bahno, valící se ze sopky.

Většina obyvatel ještě stihla uniknout na pobřeží. Tam se některým z nich podařilo nalodit a vyrazit do bezpečí, zatímco zbytek čekal na břehu, až se pro ně zachránci vrátí. Smrti však neunikl nikdo. Lidé na souši byli zahubeni horkým bahnem, lidé na moři pak vzniklou vlnou tsunami.

Dokonalá konzervace budov

Zatímco Pompeje je třeba pracně dobývat z trosek, Herkulaneum byly horkým bahnem doslova konzervováno. Některé vily mají dokonce dodnes i druhé patro, původní nábytek, osobní věci svých majitelů, střešní tašky apod.

Obdivovat tu můžete také lázně, které nesměly chybět v žádném italském městě a další zajímavosti. Stále tu probíhají intenzivní archeologické práce, a i když se k nim příliš blízko nedostanete, je návštěva Herkulanea opravdu jedinečným zážitkem, který by vám při návštěvě Itálie rozhodně neměl chybět.

Mimochodem řádění Vesuvu si tehdy vyžádalo hned pět obětí. Krom již zmíněných Pompejí a Herkulanea to byla také města Stabie, Oplontis a Boscoreale.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.