Portugalsko a vlaštovky – proč je v téhle zemi najdete doslova na každém kroku

Samozřejmě nemluvíme jen o těch skutečných. Ty malované se totiž na vás dívají z fasád okolních domů, keramické pak z interiérů restaurací a soukromých obydlí. Ale proč je to právě vlaštovka, suchozemský pták v zemi, která je spojená spíše s mořem?

Historie portugalských vlaštovek je zvláštní. Stojí za ní jeden nadaný umělec a bezpochyby zajímavá symbolika. A všechno to začalo ve druhé polovině 19. století.

Z oblíbeného zboží národním symbolem

Za všechno může jeden z největších a nejtalentovanějších umělců Portugalska – Rafael Bordallo Pinherio. Právě on si otevřel dílnu, která je dnes známá po celém světě. Keramickou dílnu, abychom byli přesní.

A jedním z produktů, přístupných pro běžné zákazníky, byla právě keramická silueta vlaštovky. Těžko říct, proč si právě ji zákazníci tak oblíbili. Nejspíš je okouzlil její nevšední půvab. Jisté ale je, že brzy nemohla Pinheriova vlaštovka chybět v žádné pořádné portugalské domácnosti. A odtud pak byl už jen krůček k tomu, aby se stala symbolem země jako takové. Takže to, co bylo na počátku jen mimořádně vyvedeným obchodnickým tahem, se rychle proměnilo v něco víc.

Proč vlastně vlaštovka?

Drobných pěvců jistě Pinherio vytvořil více, tak proč jeho zákazníky zaujala právě vlaštovka? Můžeme se jen dohadovat, zda to bylo proto, že sama o sobě je symbolem partnerské věrnosti (jeden pár spolu žije celý život) nebo zda za to může spíše její tendence vracet se pokaždé na stejná místa, co v nás vyvolá hřejivý pocit domácího hnízda, kterých bychom tak rádi přenesli i k sobě domů. Ať tak či tak, vlaštovek v Portugalsku rozhodně neubývá. A pokud si budete chtít opatřit nějaký autentický suvenýr, vzpomeňte si na ně. Ty Pinheriovy jsou opravdu půvabné, a navíc symbolizují opravdu univerzálně platné hodnoty.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.