met

Řecká Meteora – místo, kde se můžete dotknout nebes

Tuto nevšední památku najdete v regionu Thesálie, a to severně od řecké metropole Athény. Obvykle sem míří mniši i laičtí věříc, toužící po nevšedním mystickém zážitku. Vy si však můžete stejně snadno dopřát i ten nevšední cestovatelský. Navštívit kláštery, ležící doslova v oblacích, se vám totiž jen tak někde nepovede.

Meteora je místem, kde se do výšky vypínají mohutné skalní útvary mnohdy s plochými vrcholy, jako stvořené pro stavbu klášterů a meditačních míst, usazených daleko od civilizace. Pokud budete chtít některé z nich navštívit, připravte se leckdy na šplhání až do výšky 400 metrů.

Meteora a její kláštery

Jako první objevili výhody tohoto místa duchovní asketové někdy mezi 9. – 11. stoletím. Ve století dvanáctém pak ozdobil úpatí jednoho z útvarů, půvabný kostel, který si tu lze prohlédnout i dnes.

Do seznamu UNESCO, který sem dnes mnoho lidí láká, však byla Meteora zapsána kvůli několika klášterům na samých vrcholcích nezvyklých skalních struktur. Vznikaly během 14., 15. a 16. století a dodnes fascinují všechny, kteří je spatří. Vznikaly bez moderních technologií, jen díky systému lan a košů, v nichž se stavební materiál do stametrové výšky dopravoval.

Kláštery vás potěší i zajímavými sbírkami

Ale nejde tu jen o krásu architektonickou, jakkoli fascinující. Na místě se můžete pokochat i mnohými ukázkami historického umění. Jde zejména o rozsáhlé sbírky umění z období Byzance. Nechybí ani ikony, náboženské relikvie a další zajímavé ukázky všeho druhu.

Protože kláštery jsou často zahaleny v hustých mracích, věřili lidé, že pokud sem vystoupí, mohou se doslova dotknout nebes. Dnes, když víme, že jsou skály v Meteoře staré asi 60 milionů let, dostává toto duchovní hledání docela nový význam. Pokud tedy hledáte nevšední tip k návštěvě Řecka, můžete si ji v klidu napsat do itineráře.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *