Zajímavá posvátná místa v Japonsku – na co se těšit

Určitě si nesmíte nechat ujít Nikkó, Naru nebo Miyajimu. A na co se v nich můžete těšit? Leckdy jde o zážitky opravdu davové, jindy vám zase nedají pokoj všudypřítomná zvířata.

Japonsko – země zenu zaslíbená. Tak by klidně mohl znít i název tohoto článku. Ovšem najdete tu i další náboženství – třeba šintoismus. Mnohé tradice tu jsou často přímo proti sobě, ale samotným Japoncům to ve skutečnosti vůbec nevadí.

Nara a její posvátní jeleni

Umíte si představit, že se procházíte skrz nádherné chrámy a přitom vás všude doprovázejí neodbytní kopytníci, žadonící o nějaký pamlsek? Pak vítejte v Naře. Přesně tak to tady totiž vypadá. Chrámové komplexy jsou beze sporu krásné, ale pokud se nevybavíte pořádně velkým sáčkem pamlsků, příliš si jejich krásy a jedinečné atmosféry neužijete. Naštěstí je tu prodávají na každém rohu – to kdyby vám došly zásoby.

Nikkó – přeplněné chrámy za každého počasí

Od hlavního města Japonska to do Nikkó není daleko, a to i přesto, že se cesta prodlužuje díky horským průsmykům. Jde totiž o horské městečko, proslulé právě svými chrámovými komplexy. Ve velkých chrámech je od rána do večera hlava na hlavě, ty menší si ještě jistou intimitu zachovávají. Povinnou zastávkou je brána Yomeimon a komplex šintoistických svatyní Tosho-gu. Nejlepším obdobím pro návštěvu je podzim. Tehdy se totiž všudypřítomné javory velmi pestře zbarví.

Miyajima – Svatý ostrov v plné kráse

Vybavíte si fotografii oranžové brány torii, vynořující se z vody? Tak ta pochází právě z Miyajimy. Snadno se sem dostanete z Hirošimy a kromě legendární brány tu najdete hned 32 zajímavých chrámů. To je na tak malý ostrov docela výkon. Panuje tu klid (vyjma velkých japonských svátků) a v pouličních stáncích je vždycky připraveno nějaké to lákavé občerstvení.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.