Porcelánová poušť White Sands

Musíte za ní vyrazit do Nového Mexika. Právě tady se na slunci třpytí pohyblivé duny, vytvořené výhradně z bílého písku. Vypadají jako čerstvě napadlý sníh a právě proto jsou White Sands alias Bílé písky vyhledávanou turistickou atrakcí.

White Sands, česky také někdy označované jako Porcelánová poušť, tvoří pruh sádrovcového písku. Jde spíše o prach než křemenný písek, jaký obvykle z pouští známe. Jde o měkký sádrovec (síran vápenatý). Z této suroviny se vyrábí např. štukatérská sádra.

Poušť, která na dotek chladí

Ale není to jen bílá barva, díky níž je tato oblast unikátní. Věřte nebo ne, ale i při maximálním slunečním žáru písek na dotek chladí. Je to způsobeno dvěma faktory:

  • odpařováním vlhkosti z povrchu,
  • bílou barvou, která sluneční záření nevstřebává, ale odráží.

Není bez zajímavosti, že sádrovec patří k nejhojnějším nerostům světa, ovšem vzhledem k tomu, že se rychle a rád rozpouští ve vodě, nebývají takto velké plochy sádrovcového prachu příliš často k vidění.

Kontrasty barev a další zajímavosti

White Sands dalo před sto miliony let vzniknout mělké moře, z nějž se postupně stala slaná jezera, jež se nakonec odpařila úplně. Ale rozhodně nejde o pustou krajinu bez života. Pokud sem zavítáte na jaře, můžete se těšit například na kaktusy rodu Echinocereus, které okolní bílou rozzáří rudou červení. Později začnou kvést i juky a jim podobné. Růžově vykvétají i tykve nebo verbeny, ty však spíše na okrajích pouště.

Pohyblivé duny pak také nabízejí pastvu pro oko, zvláště vál-li nad oblastí nedávno silný vítr. Málokdy vydrží dlouho, ovšem čas od času se na nich uchytí naditec nebo jiná nenáročná rostlina. A zahlédnout tu můžete i ještěrky rodu Holbrookia, jež však díky svému šedobílému zbarvení dokonale splývají s okolním terénem. A pokud budete mít štěstí, spatříte i hlodavce pytloše (Perognathus flavescens apache), známého také jako „apačská kapesní myš.“

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.