Římské Koloseum sloužilo i jako kamenolom – které památky se obohatily na jeho úkor?

Na svém místě stojí Koloseum v Římě už skoro 2 000 let. Nechal ho totiž vybudovat císař Vespasianus v roce 72 našeho letopočtu (dokončeno však bylo až o osm let později jeho nástupcem Titem).

V nedávné době prošlo komplexní obnovou, která ho zbavila nánosů špíny a sazí a otevřela díky tomu návštěvníkům i některé nové prostory Můžete se tak zajít podívat na místo, kde spolu soupeřili gladiátoři nebo se občerstvit v nově vytvořené kavárně přímo ve stínu historických kamenů.

Věděli jste, že: Koloseum nebylo potřeba prozatím téměř vůbec opravovat? Při poslední rekonstrukci před čtyřmi lety bylo pouze lehce podepřeno ve spodní části.

Slavné i neslavné dějiny Kolosea

Málokdo ví, že v prvním století po jeho vzniku tu byly gladiátorské zápasy zakázané. Jejich slávy si proto neužilo zdaleka tak dlouho, jak si často myslíme. Na jeho současném vzhledu se kromě zubu času podepsali také lidé. V 15. století totiž jeho velkolepé stěny posloužily jako kamenolom. A kam vytěžené kvádry zamířily? Na stavbu Baziliky Sv. Petra, Palazzo Venezia a Palazzo della Cancelleria. Dnes už se naštěstí znovu těší žádoucí ochraně.

Počítejte s dopravním omezením i frontami

Koloseum bylo postaveno z travertinu, jehož barvy nyní můžeme znovu obdivovat. A aby to tak ještě dlouho vydrželo, byla v jeho okolí radikálně omezena doprava. O víkendu se sem dostanete pouze pěšky nebo na kole, ve všedních dnech lze využít i taxislužbu nebo specializované autobusy.

Připravte se však na poměrně velký turistický nápor. Naštěstí se mu dá vyhnout návštěvou v brzkých ranních nebo naopak pozdních večerních hodinách. Otevřeno je každý den od 08:30 do 18:15. A pokud to z nějakého důvodu nestíháte, zakupte si on-line expresní vstupenky klidně i na dobu největší návštěvnické vytíženosti. Připlatíte si, ale nebudete muset trávit svůj cenný čas v Římě stáním ve dlouhé frontě.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.