Poznávání Burgenlandu

Burgenland

V Rakousku východně od Vídně se nachází Burgenland, země plná slunce, kterou Rakušané označují jako Sonnenland, tedy slunečnou zemi.   Do hlavního zemského města Eisenstadtu je to z Prahy zhruba čtyři a půl hodiny, z Brna jen hodinu a půl a v dnešním článku se podíváme na to, jak se v této zemi žije a proč tady poznáte tak trochu jiné Rakousko než, jak ho znáte.

Sever Burgenlandu

Neuvidíte tu žádné vysoké hory, skalní masivy, ale jen mírně zvlněnou krajinu plnou ovocných sadů a vinohradů, na něž pozvolna navazuje step.  Severnímu Burgenlandu dominuje Neziderské jezero, které je největším stepním jezerem ve střední Evropě a zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO.  Břehy jezera jsou z větší části zarostlé vysokým rákosem, vytvářející kouzelná zákoutí.  U jezera se můžete ubytovat v romantických chatách, které jsou orientované s výhledem na samotné jezero.  Pro zabavení sou zde v nabídce nejrůznější sportovní aktivity od jízdy na kole až po radovánky na vodě. Večer se samozřejmě nesmí obejít bez skvělé večeře s místní úžasným vínem.  Ti, kteří mají rádi na dovolené i nějaké ty kulturní zážitky si zde budou moci vybrat mezi hudebním večerem v kulisách bývalého lomu v St. Margarethen nebo jezerními slavnostmi ve Vesničce Mörbisch. Vesnička je mimo jiné znává svým osobitým stylem a malebnými uličkami.  Tady se můžete i ubytovat a vyzkoušet zdejší vinařství.

Jižní a Střední  Burgenland

O pár kilometrů jižněji už začíná Střední Burgenland, charakteristický lesy, řepkovými poli a vínem, zejména frankovkou.  Pro tento region jsou typické ještě kaštany a ořechy, ze který místní vyrábí nejrůznější speciality. Opět se zde můžete ubytovat, třeba ve vesnici Kroatisch Minihof ve staré celnici.  Většina místních statků ještě různá zvířata od králíků až po koně a děti si je mohou pohladit nebo se dozvědět, jak o ně pečovat.  Třetím regionem je Jižní Burgenland. Tento region nabízí kromě vinařských a cyklistických stezek i termální lázně nebo koupaliště. V této idylické krajině leží přírodní park Naturpark Raab. Na řece Raab se můžete plavit na kánoích, vyjet si na kole okolo vinic nebo se vydat pěšky po turistické trase u hranic.  Opět nezapomeňte ani na ochutnávku vína, tentokrát třeba Uhudler.

Zábava pro všechny

Pokud bude méně slunce nebo na procházky a vyjížďky po okolí Neziderského jezera už nebude chuť, využijte krytých bazénů v Neusiedlu či Eisenstadtu nebo vyrazte přímo do lázní St. Martins Therme. Zábava, kterou si užijí všechny generace vás čeká v zážitkovém parku Family Park. Family Park leží blízko jezera u St. Margarethen a je tím největším parkem svého druhu v Rakousku. Trochu jinou zábavu a zážitky zažijete na zámku Esterházy, kde probíhají speciální prohlídky pro děti.  Pokud jste milovníci koní i pro vás tu něco je, konkrétně až 1300 km značených stezek, mnoho stájí a koňských farem s nabídkou klasických vyjížděk  i westernové ježdění.  Dále kurzy pro začátečníky i pokročilé.  Národní park Nationalpark Neusiedler See- Seewinkel se pyšní nabídkou celodenních přírodních zážitků, jak pro děti, tak i dospělé.  S průvodcem objevíte vzácné druhy fauny a flóry a dozvíte něco nového o zdejších ptácích, kteří zde hnízdí.  A že jich je, až přes tři sta druhů ptáků.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.