Výstup na Praděd? Zkuste jinou cestu!

Praděd

Pokud patříte mezi turisty, kteří pravidelně navštěvují nejvyšší moravskou horu Praděd, co kdybyste pro tentokrát zkusili vyjít z jiného stanoviště, a tak zkusili jinou trasu? Naopak pokud jste ještě nikdy nebyli na Pradědu, a chcete to napravit, neexistuje malebnější trasa, než je tato. Pojďme ji společně prozkoumat. Moc lidí ji nevyužívá, možná ani nezná.

Začněte v osadě Vidly

Mnoho turistů nezačíná svou pouť právě zde. Jde o malou osadu a již z tohoto místa můžete spatřit špičku vysílače na Pradědu. Jde však o místo za kopcem, a tak turisté vybírají jiné trasy. Jde však o malebnou vesničku, jejíž historie je bohatá. Vidly jsou daleko od civilizace a nacházejí se v hlubokých lesech. Jen historie názvu vesnice je spletitá. Německy je to Gabel, což v překladu znamená vidlička. Usuzuje se, že právě od vidlicového tvaru řek v této oblasti dostala osada své jméno. Jiní však říkají, že nejde o říční síť, ale spíše o hledače zlata. Právě jedna stará pověst praví, že hledači zlata ve zdejší říčce Opavě ulovili vidlemi pstruha. Navíc měli hledači spatřit samotného Praděda. Navzdory pověsti se tu však nikdy zlato nehledalo. Osada tedy nabízí krásnou roubenou architekturu a třeba kapli sv. Hedviky v témže stylu s funkcionalistickými prvky.

Podél Střední Opavy

Vydáte-li se touto trasou, půjdete okolo řeky – Střední Opava. Pod zmíněnou kaplí začíná asi pět kilometrů dlouhá cesta k chatě Švýcárna. Hřebenovou magistrálou pak pokračujete vzhůru k vrcholu Pradědu. Celkově tak ujdete asi 9 km a celkové převýšení bude dělat asi 800 m. A právě kvůli tomu, že je tato trasa málo využívaná, jde o krajinu téměř neposkvrněnou. Můžete například narazit na kaskádu na Střední Opavě. Prakticky po celé cestě se budou drobné skalní kaskády vytvářet. Cestě, kterou budete procházet se říká Pradědský příkop a můžete narazit i na Pradědskou bránu.

Důležité informace

Krásná krajina, zajímavý terén, malebná vesnice na počátku. Všemi těmito předostmi láká tato trasa na nejvyšší horu Moravy – Praděd. Do Videl se dostanete i autobusy, avšak spoje nejsou úplně to, na co je dobré spoléhat. Jinak však jde o linku z Jeseníku do Olomouce přes Karlovu studánku. Lepší je však pro turisty doprava autem. Ačkoli zde není nikterak velké množství parkovacích míst, jeden velký plácek je za osadou u silnice, když jedete směrem na Karlovu studánku. Jak bylo již zmíněno nejedná se o velmi využívanou cestu. Na Praděd se však dostanete. Přes Švýcárnu je to asi devět a půl kilometru. Postupně půjdete z Videl po modré, posléze po červené a pak zase po modré.