Malta

Poznejte Maltu, kde se točil Pepek Námořník nebo sídlil proslulý Řád johanitů

Malý ostrov ve Středomoří, který velikostí snadno zastíní nedaleká Sicílie. Zdání ale klame, na relativně malém prostoru je dokladováno tisícileté osídlení a zdejší historie rozhodně má znalcům oboru co nabídnout. Pokud nechcete trávit volné chvilky jen u moře a chcete poznávat vnitrozemí, je Malta ideálním místem k návštěvě. Uvidíte třeba chrámy podobné těm v severozápadní části Evropy, v oblastech, kde byli doma Keltové.

Centrem je Valletta, ale zamíříme i na spoustu dalších míst

Cesta za poznáním by měla začít v centru. Velký přístav a současně hlavní město dnešní Malty, to je Valletta, mající za sebou skoro pětisetletou historii. Na začátku stáli rytíři Řádu johanitů, minulost dokumentuje také chrám svatého Vavřince. Valletta nabídne i stavby v anglikánském duchu, proslulou zahradu Argoti nebo další skvosty, pět kilometrů odtud je mezinárodní letiště, které má spojení s většinou významných evropských měst.

Se zajímavostmi určitě nekončíme, protože na Maltě je i proslulá vesnice Pepka námořníka. V osmdesátých letech minulého století se zde natáčel ambiciózní snímek, dnes je tu kultovní místo pro fanoušky – vesnici najdete na severní části ostrova. Příznivci historie si jistě nenechají ujít megalitické chrámy. Je jich tu totiž skoro padesát a ty nejstarší vznikly před šesti tisíci lety. Mezi ty nejslavnější patří Hagar Qim, Mnajdra nebo Tarxien.

Malta je opravdu přeplněná památkami, zažijete pár hezkých výletů

Jak nám ukáže i cestovatelský web Desperado.cz, za zmínku určitě stojí i Mdina. Středověké město s pár sakrálními perlami, kam nesmíte vjet autem, najdete skoro uprostřed Malty. Asi dva kilometry od hlavního města, ale stále u pobřeží, se nachází třináctitisícové městečko Sliema. V místním dialektu to znamená „tiché místo“, což v minulosti bylo trefné pojmenování, ale dnes již to neplatí. Prohlédněte si hlavně místní historickou pevnost a určitě nezapomeňte ani na Marsaxlokk, centrum zdejších rybářů.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *