Gibraltar

Co nabízí známý Gibraltar?

Poslední evropské území, které je kolonií. Zelená skála tyčící se u břehu moře. Jih Španělska, a přesto území Velké Británie. To vše je Gibraltar. Jedinečné místo v Evropě, které má turistům co nabídnout. Například jde o jediné místo v Evropě, kde volně žijí opice. To však není všechno. Pojďme se podívat, co vše můžete na Gibraltaru vidět a zažít.

Gibraltarská skála

Ač nejde o jedinou zajímavost, nemůžeme se nezmínit o gibraltarské skále, která vystupuje z krajiny a je vidět již z daleka. Je vzdálená asi dvacet kilometrů od Afriky, a proto může jít o pomyslnou bránu mezi černým kontinentem a Evropou. Tato unikátní přírodní podívaná je provrtána množstvím malých jeskyní i umělými chodbami. Krásné je však i město pod touto skálou. Z města vede na vršek lanovka, která vás tam vyveze. Lze tam však dorazit i po silnici, například v taxíku. Cestou se můžete podívat na další zajímavosti tohoto unikátního místa.

Pohnutá historie bojů a referend

Pokud se vám zdá, že Gibraltar dobře znáte z hodin dějepisu, máte pravdu. Britové drží tento kousek Španělska. Sami Španělové mu přezdívají „skála hanby“. V roce 711 se sem dostali Arabové. Území pak ovládali asi 700 let. Od 15. do 18. století drželi území Španělé. Tedy až do doby, kdy opět nebylo dobyto, tentokráte holandsko – britským vojskem. Od této chvíle je kolonií Britů. V roce 1967, 1976 i v roce 2002 se vždy v referendu vyslovili Gibraltařané proti připojení k Španělskému království.

Herkulovy sloupy

V polovině skály se můžete zastavit. Uvidíte pomník. Zlatá plaketa popisuje starý a nový svět. Na tabulce je také nápis: „Starému světu byl Gibraltar znám jako Mons Calpe, jeden z legendárních sloupů, které zde postavil Herkules jako náboženskou svatyni a jako vstup do podsvětí. Pro mnohé znamenal absolutní konec tehdy známého světa.“ V dnešní době patří Gibraltar k obchodním a bankovním centrům. Navíc na svou sounáležitost s Brity jsou zdejší obyvatelé patřičně hrdí. Sami říkají – dokud zde budou opice, patříme Britům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *