Šumava

Poznejte při výletech chuť Šumavy!

Cestování je oblíbenou kratochvílí. Dnes se na něj však podíváme trochu jinak. Dnes budeme poznávat Šumavu. Tu můžete projít různými cyklostezkami nebo turistickými trasami. Dnes k tomu však přidáme ještě jeden rozměr. Budeme Šumavu poznávat našimi chuťovými pohárky. Ochutnáme ty nejlepší věci z tohoto kraje. Co tedy na návštěvě Šumavy určitě nezapomenout ochutnat? Touto malebnou krajinou totiž vede takzvaná gastrostezka. Vede přes pole, kopce i údolí šumavskými silnicemi i cyklistickými trasami. Dělíb se na dvě trasy a 26 zastavení. Jen stěží si však představit, že celou stezku projedete za jeden den. Při plánování si ji tak rozdělte do několika etap a vychutnávejte jídla postupně.

Okolo Prachatic

První oblast gastrostezky, kterou si představíme je okolí města Prachatice. Pokud začnete tady, najdete krásné městečko v jihočeském Pošumaví. Historické centrum je velice turisticky atraktivní a město má více gastronomických zastavení. Prvním z nich je například Řeznictví a uzenářství u Poláků. Zde najdete kvalitní uzeniny i maso. Poté můžete zají do Kavárny Nebe. Zde, jako i na jiných místech Prachatic, nabízejí známy Šumavský koláč. Pečou ji ve vlastní pekárně. K tomu si můžete dát třeba dobrou kávu a zákusek. V Prachaticích se však nachází i pivovar. Je tedy na místě, aby každý milovník piva okusil rezavou vodu právě z tohoto pivovaru. V okolí města je samozřejmě i řada turistických zastavení. Ať už jde o rozhlednu Libín nebo rodinná farma ve Výrově. Lze si tam koupit i domácí kozí sýry.

Kvilda

Další oblastí je oblast Kvilda. Najdete zde tradiční turistická zastavení a mimo to i něco k jídlu. Na Kvildě najdete cukrárnu a kavárnu. Mimochodem jde o nejvýše položenou obec v republice Tento podnik nabízí mnoho domácích zákusků a také nepřeberné množství rumů. Dále se můžete podívat na Dobrou Chatu na Zadově. Jde o bývalou chatu Komsomol, která dnes láká především na domácí kuchyni. Využívá regionální výrobky, produkty a suroviny a interiér chaty je pak laděn do prvorepublikové atmosféry. Dále nás cesta zavede asi dvacet kilometrů daleko, k Vimperku. Jde o další větší historické město Šumavy. Na náměstí Svobody, kam vede cesta kopcem, můžete najít kavárnu s pražírnou. Zde si dejte kávu z Jižní a Střední Ameriky, ale také z Afriky nebo třeba Asie. Budete-li mít opět hlad, je toto město pro vás. Pokud vyjdete Brantlovou ulicí k restauraci sv. Rafael, najdete podnik, kde si můžete dát českou klasiku, kterou reprezentuje například šumavský povidloň. Dále najdete, ale i moderní varianty jídel nebo třeba zvěřinové speciality. Když už budete ve Vimprku, určitě navštivte zámek a Muzeum Vimperska. Zde naleznete expozice přírody, knihtisku nebo třeba typického sklářství. Po jízdě zpět pak můžete zajít například do Cukrárny PO Zámkem nebo kavárny Ve Skále.

Gastrostezka

A o co vlastně jde, když se bavíme o oné Gastrostezce? Jde o projekt, který byl oficiálně představen na Chlumavském trhu 2. června 2018. Po celé oblasti je k dostání po informačních centrech informační leták nebo mapka, která vás stezkou provede. Díky ní objevíte každý detail zastavení stezky. První část stezky se nachází ve Vlachovém Březí, vede přes Chlumany, Výrov, Škarez, Prachatice a Volary. Druhá pak vede přes Vacov, Žár, Vimperk, Zadov, Kvildu a Kubovu Huť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *