Skály

Prachovské skály: Tipy na výlety

Proč bychom se báli na Prachovské skály? Tato prozaická a možná trochu muzikální otázka vyvstává každému, kdo zavítá právě do oblasti těchto krásných majestátních skalních útvarů. Jedná se o místo, které je od dob minulých velmi častým a vděčným cílem mnohých turistů. Za jakéhosi prvního z turistů lze považovat již slavného rakouského císaře Františka I. žijícího v letech 1768 až 1835. Dle pověsti jej jeho sluhové protáhli na nosítkách chodbou, jež se dodnes jmenuje Císařská. My se podíváme na nejznámější trasy, které vedou touto oblastí.

Malý okruh pro rekreační turistiku

Jestliže nepatříte mezi náročné milovníky dlouhých tras, vyplatí se vsadit na malý okruh, který má délku pouhých 1,5 km a je časově i z pohledu vydání fyzických sil minimálně náročný. Vede právě místem takzvané Císařské chodby a slouží pro jakési minimální seznámení s prostředním Prachovských skal. Začíná podobně jako i další trasy přímo u Turistické chaty. U samotné Císařské chodby se nachází ještě Vyhlídka Českého ráje. Můžete ale klidně i stoupat takzvanou Myší dírou. Za nějakých 45 minut byste měli trasu absolvovat.

Trasa pro rodiče s kočárky

Již slovo skály jasně hovoří o tom, že s kočárky to tady nebude úplně optimální. I přesto se ale v Prachovských skalách najdou stezky, které je možné zdolat i s malými dětmi. Auto nechejte na parkovišti přímo v obci Prachov. Pak vyrazte k pokladně a zaplaťte vstupné. Dostat se můžete po neznačené cestě k rozcestí U buku. Pak se lze dostat na skalní vyhlídky a zpět k parkovišti.

Velký delší okruh

Pokud si chcete užít spíše delší trasy, vyplatí se okruh dlouhý 3,5 km. Cestou uvidíte ta nejkrásnější místa včetně skalních masivů. Začátek bude stejný jako u malého okruhu, nicméně postupně vyrazíte ještě k Šikmé věži a následně až k Veliši a na jih k Ostružnu. Odměnou za vaši snahu vám budou další vyhlídky, kterými jsou Rumcajsova a Hakenova.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *