OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pražský Nový Svět turisté příliš neznají. Alespoň je tu klid a harmonie

Když není doba poznamenaná opatřeními z důvodu pandemie, najdete v centru Prahy turistu vedle turisty. Zejména ty zahraniční, kteří s mobily v ruce fotí zdejší pamětihodnosti nejen na Starém Městě. Poněkud stranou jejich zájmu leží zajímavý Nový svět. Co všechno vám nabídne k vidění?

Oáza uprostřed hlučícího davu

Přestože bývá hlavní město obvykle turisty přeplněné k prasknutí, i zde najdete místo, kam návštěvníci moc nechodí. Je jím malá čtvrť s poetickým názvem Nový Svět. Nachází se nedaleko Pražského hradu a snadno se tam dostanete z Hradčanského náměstí přes ulice Kanovnickou, U Brusnice, pak okolo divadla Ungelt a už tam budete. Čtvrt vnikla již ve 14. století a žili zde většinou movitější lidé nějak spjati s královskými službami. V 19. století se Nový Svět stal domovem chudiny, která se v malých domcích tísnila i se svojí obvykle velmi početnou rodinou. Nyní je místo bydlištěm zejména umělců.

Nový Svět. Zdroj obrázku: Commons Wikimedia / By paddy (Patrick-Emil Zörner) – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8842511

Bydliště umělců

Kdo hledá v Praze prostor, kde nejsou davy, najde ho právě v Novém Světě. I když leží prakticky uprostřed hlavního města, přesto stojí stranou zájmu turistů. Čtvrť Nový svět tvoří stejnojmenná ulička, Černínská a Kapucínská ulice. Na Kanovnické ulici stávala ještě v roce 1890 brána, jež místo oddělovala od Hradčan. Ta je již ale zbořená. Téměř každý dům má ve svém názvu slovo zlatý – U Zlatého slunce, U Zlatého bažanta, U Zlatého pluhu, U Zlaté hvězdy. V Novém Světě kdysi bydleli spisovatel Arnošt Lustig nebo malíř Jan Zrzavý, režisér Karel Kachyňa či Bořek Šípek.

Jediné roubené stavení v Praze

V místě, kde se Černínská ulice napojuje na ulici Nový Svět, stojí domek U Raka s číslem popisným 10. Jedná se o jediné roubené stavení se šindelovou střechou v Praze a je kulturní památkou. Pochází z roku 1739. V současné době funguje jako romantický hotel nabízející klidné ubytování – třeba pro zamilované páry nebo novomanžele na svatební cestě. Kousek od něho se pak nalézá vyhlídka na Černínský palác.

Hotel U Raka. Zdroj náhledového obrázku: Commons Wikimedia / Michal Kmínek / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21294598

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *