zmije

Před zmijí utíkejte vždycky do kopce…

Za okny se otepluje a spolu s turisty vylézají na prosluněné stráně i mnohem méně vítaní návštěvníci – hadi. Obavy panují zejména ze setkání se zmijí, ovšem vyděsit nás může i pořádně vzrostlá užovka.

Nebojte se, nehrozí vám prakticky žádné nebezpečí. Zmíněné zmije žijí asi na 60 % našeho území, přesto za posledních 18 let nepřekročil počet jejich uštknutí 200. A od roku 1993 na něj ani nikdo nezemřel.

Pozor, zmije!

Ne vždy útočí jedovými zuby a nemá ani dostatek jedu na to, aby dospělého a zdravého člověka usmrtila. Nebezpečí hrozí jen u opravdu malých dětí a nemocných osob. Ovšem nevěřte nejrůznějším mýtům, které se okolí ní vyrojily.

Ten nejrozšířenější tvrdí, že před zmijí musíte utíkat do kopce. Přijde vám to logické? Koneckonců, do kopce se bude asi hadovi plazit špatně. Celý mýtus ovšem tvrdí, že se zmije dokáží zakousnout do vlastního ocasu a kutálet se za vámi. To už je jasný nesmysl, ať se na to podíváte z jakéhokoliv úhlu.

zmije

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Další pověra se pojí s alkoholem. Za něj může zase lékař Rudolf Franz (1892). Ten tvrdí, že hadí jed vniká do buněk a tím je roztříšťuje, ovšem alkohol je dokáže zase sáhnout zpět, čímž účinky jedu vyruší. Ale jestli jste právě dostali chuť zapít zmijí uštknutí nějakým tím panáčkem, nedělejte to. Pokud by se u vás náhodu vyskytl anafylaktický šok, pak to alkoholem ještě zhoršíte.

Jedovatá mláďata nejsou pověra

Naopak další často tradovaná zaručená zpráva o jedovatosti mláďat je holým faktem. Zmije klade vejce s plně vyvinutými mláďaty, která se krátce poté proderou na svobodu. Leckdy k tomu dojde už v těle matky. Jde o kompletně vyvinuté hádky, kteří si se svými jedovými zoubky troufnou na hmyz, žížaly a malé ještěrky a žáby. Dlužno říci, že velké exempláře žab či ještěrů si malé zmije na oplátku klidně dají k obědu, stejně jako celá řada ptáků, ale také kočky, prasata nebo třeba tchoři. Malé zmije to tak od narození vůbec nemají jednoduché – a to i navzdory své jedovatosti.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *