Krkonoše

Stát chystá balík peněz, který by měl pomoci hoteliérům přežít koronavirovou pandemii

Koronavirová pandemie v době nouzového režimu a omezeného pohybu lidí vyhnala také návštěvníky z hotelů, penzionů a horských chat. Hoteliéři museli na dva měsíce zavřít své provozovny a spolehnout se jen na své úspory nebo na to, co jim poskytl stát v podobě kompenzačního bonusu ve výši 25 000 Kč. Nyní už mohou konečně vyhlížet první hosty. Ale přijedou vůbec? Aby tomu tak bylo, přichází stát se svojí pomocí.

Hoteliéři nyní řeší hlavně přežití

Majitelé horských chat a hotelů musejí věřit tomu, že letošní sezóna bude ve znamení návštěvníků, kteří u nich budou chtít utrácet. Jenže spousta ubytovacích kapacit se sice nachází v krásném horském prostředí, ale jejich kvalita pokulhává. A současní hosté jsou poměrně nároční, rozmazlení zahraničím, jež je v tomto ohledu na poměrně vyšší úrovni.

Z tohoto důvodu vyjednavači z ministerstva průmyslu a obchodu se snaží v Bruselu domluvit proměnu fondů EU tak, aby jejich peníze co nejvíce pomohly malým a středním podnikatelům, které postihla koronavirová pandemie. Pokud by vše vyšlo, pak by v unijních programech čekalo na čtyři miliardy korun. A to není zrovna málo. Jeden z nich cílí na zvýšení počtu míst s dobrou úrovní ubytování, jež by přilákala větší počet návštěvníků.

Zdroj obrázku Pixabay.com

Cílem je naučit české hosty trávit svou dovolenou v tuzemsku

Marian Piecha, náměstek ministra průmyslu, se vyjádřil v tom smyslu, že se může třeba jednat o starou horskou chatu, kde by lidé byli ochotni vydat ze svých peněženek klidně i tisíc korun za noc. Pochopitelně ale pouze za ubytování na patřičné úrovni. A tomu některé objekty nejsou schopny dostát. Pokud by se podařilo pomocí unijních programů zlepšit kvalitu ubytování, pak existuje reálná možnost, že se čeští turisté naučí trávit svoji dovolenou v tuzemsku.

Statistiky říkají, že Češi v loňském roce utratili během svých zahraničních dovolených na 70 miliard korun. Jak krásné by bylo, kdyby se tato částka obrátila ve prospěch domácích dovolených v prostředí našich hor, skal, rybníků nebo přehrad.

Krkonoše

Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak by mohla vypadat pomoc od státu

Pokud by se provozovatel ubytování rozhodl svůj podnik od podlahy zrekonstruovat, mohl by získat dotaci až 50 milionů korun. Případně by se tyto peníze mohly použít na výstavbu nové budovy, pokud by ta původní již nevyhovovala a byla by zbourána. Dotace je určena pro malé a střední podniky, přičemž první by mohly dostat 45 % nákladů, druhé 35 %. O dotaci se bude možné požádat pravděpodobně od září letošního roku a bude se jednat celkem o miliardu korun, která bude rozdělena.

Náměstek Piecha dodal, že ministerstvo chce podpořit raději více malých žádostí než několik velkých. Podpora by se vyplácela zpětně a ke zneužití by nemělo dojít. Vše se pečlivě kontroluje. Současně se bude hlídat, aby za peníze někdo nepostavil třeba golfové hřiště.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *